Beklemeli Öğrenci Sorumluluk Sınavı Ne Demek?

Eğer girdiğiniz bir sorumluluk sınavından 50’nin altında not alırsanız bir sonraki sınav döneminde o dersin sınavına yeniden girersiniz. Lise öğreniminiz boyunca bu döngü sürer. Okulu bitirdiğinizde sorumlu dersiniz kalırsa mezun olamaz ve beklemeli öğrenci konumunda kalırsınız.

Lise sorumluluk sınavı geçemezsem ne olur?

Sorumluluk sınavını geçemezsek ne olur? Başarısız sayılan dersin Sorumluluk sınavını geçemeyen öğrenciler, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçerler fakat o dersin sorumluluğu üzerinden kalkmaz. Öğrenimine devam eden öğrenci dönem sonunda üst sınıfa geçse bile o dersin sorumluluk sınavına tekrardan girebilir.

Sorumluluk sınavına girmek zorunlu mu?

Öğrencilerin kaldıkları derslerden geçebilmeleri için sorumluluk sınavına girmeleri şarttır. Ayrıca alan değiştiren ve bu sebeple bazı derslerden sorumlu durumuna düşen öğrencilerin de sorumluluklarının kalkması için sorumluluk sınavına girmeleri zorunludur.

Sorumluluk sınavına kimler girmek zorunda?

Sorumluluk Sınavına Kimler Girebilir?

 • Sorumluluk sınavına lise öğrenimi devam eden, lisede okuyan öğrenciler girebilir.
 • Alt sınıfta bir veya birkaç dersten sorumlu geçen öğrenciler girebilir.
 • İlk dönem notunu beğenmeyen ve not yükseltmek isteyen öğrenciler sorumluluk sınavına girebilir.
 • Sorumluluk sınavı kaç kez yapılır?

  Sorumluluk Sınavları *Eylül, *Şubat, *Haziran aylarında olmak üzere her öğretim yılı içinde üç kez yapılır. 5. Sorumlu dersi olan öğrenciler başarısız olduğu dersten bu dönemlerde gireceği sınavlarda geçer not (50 ve üzeri) almadan başarılı sayılmaz, bu dersin sorumluluğu devam eder.

  You might be interested:  Fatih Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nerede?

  Kaç dersten kalınca sorumluluk sınavına girilir?

  Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

  Sorumluluk sınavı ortalama kaç olmalı?

  Milli Eğitim Bakanlığının yani MEB’in sorumluluk sınavına kalan öğrencinin başarısız olduğu ilgili dersten en az 50 puan alınması gerektiğini belirlemiştir. Öğrencinin ilgili ders notu hesaplandığında 50 puanın üzerinde geçer not alması da gereklidir.

  Ortalama ile geçen sorumluluk sınavına girer mi?

  1. 2020 Haziran Dönemi Sorumluluk Sınavlarına önceki yıllardan sorumlu olarak üst sınıfa geçen öğrenciler (bu yıl 10-11-12 de okuyanlar) gireceklerdir. Bu derslerden başarısız olanlar ortalaması ne olursa olsun sorumluluk sınavına gireceklerdir.

  Sorumluluk sınavı hangi dönemi kapsıyor?

  2021-2022 eğitim ve öğretim yılına mahsus olmak üzere öğrencilerin alt sınıflarına ait sorumlulukları da dâhil olmak üzere tüm sorumluluklarını kapsayacak şekilde Kasım ayı içerisinde ek sorumluluk sınavlarına girme hakkı tanınmıştır.

  Sorumluluk sınavları kolay olur mu?

  genelde kolay olan ama tabi hiç bir şey bilmeden girilmemesi gereken sınav.ayrıca diyelim lise 2’de bir dersten kaldınız.sonra lise 3’ün 2. döneminde o dersin sorumluluk sınavına tekrar giriyorsunuz eğer o seneki hocayla aranız biraz iyiyse, hoca yardımcı olabilir geçmenize (sınav esnasında tabi ).

  Sorumluluk sınavına kimler girer 2022?

  Öğrenciler sınava girdikleri ders konularından örneğin, matematik, edebiyat, ingilizce, coğrafya gibi veya diğer derslerden en fazla 3’ü olmak şartıyla dönem sonu notları hesaplandığında 50 puan barajı altında kalmışlar ise sorumluluk sınavına girer.

  1 dersten kalan sorumluluk sınavına girecek mi?

  Girmezsiniz, sorumluluk sadece Edebiyat için geçerli.

  You might be interested:  Yurt Başvuru Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

  2022 2023 sorumluluk sınavı ne zaman?

  Sorumluluk sınavları 30 Haziran’a kadar yapılabilecek

  Bu kapsamda, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak kaydıyla sorumluluğu bulunan öğrenciler, tüm derslerden sorumluluk sınavlarına alınabilecek. Sorumluluk sınavları, ihtiyaç hâlinde eğitim kurumu müdürlüklerince 30 Haziran’a kadar planlanabilecek.

  Açığa geçince sorumluluk kalkar mı?

  O sorumluluk dersleri açık lisede de karşınıza çıkar. Açık liseye geçince sorumluluk bitmiyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.