Çoçuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilir?

Dürüst bir cinsel eğitim saptamak için çocuğa mahrem alanları öğretilmeli. Okul çağına yaklaşmış bir çocuk evde çıplak dolaşıyorsa bu çocuğa neyin mahrem olduğunu bilgi vermek olası olmaz. Ufak yaştan itibaren çocuğun giydiği kıyafete değin dikkat edilmeli, mahremiyet duygusu aşılanmalı, sınırları öğretilmelidir.

Peki, çocuklara cinsel eğitim nasıl verilir?

Aileler ise bir takım durumlarda çocuklarının sorularına nasıl cevap vereceklerini bilmiyorlar. Özellikle de çocukların cinsel soruları aleyhinde takılıp kalabiliyorlar. Uzmanlar çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli, çocuğun yönelttiği cinsellik soruları nasıl cevaplanmalı makalemizde açıkladı.

Bir çocuğa cinsellik veren bir oyun oynamalı?

Bunun daha büyük sakıncaları vardır. Çocuk kendisinden sadece birkaç yaş büyük bir çocukla cinsellik taşıyan bir oyun oynayabilir, oyun esnasında ne yaptığının farkında olmadan hoşlanma duygusu hissedebilir, sonrasında oyun cinsel tacize değin varabilir. Bu yüzden çocuğa bulunduğu yaşa uygun bir şekilde muhakkak bir cinsel eğitim verilmeli.

Cinsellikle ilgili farkındalık kazandırılan çocuk?

Cinsellikle ilgili farkındalık kazandırılan çocuk, mümkün bir taciz durumunda besbelli masum bir durumun olmadığını bilir ve durumdan büyüklerini farkında edebilir. Cinsel eğitimle cinsel özgürlüğün ve tesadüfen cinselliğin kuşkusuz birbirinden bambaşka tutulması gerekiyor.

You might be interested:  2021 Öğrenci Bursları Ne Kadar?

Cinsel eğitim kaç yaşında başlamalı?

Cinsel eğitim doğumdan başlayan ergenlik dönemini de içine alan uzunca bir süreçtir. Cinsel eğitime başlamak için belli bir yaş bulunmamasına rağmen, anne babalar, çocukları okul öncesi dönemdeyken (3-4 yaş dolaylarında) ilk sorularla karşılaşırlar.

Çocuklara cinsellik ne zaman anlatılmalı?

Cinsel eğitim doğumdan başlayarak ergenlik dönemine kadar olan dönemi kapsar ve bu eğitime başlamak için belirli bir yaş yoktur. Genelde çocukların merakı 3-4 yaşlarındayken başlar. Hareket tarzınızda öncelikle çocuğunuza bu konuyu sade bir dille anlatmanız uygundur.

Çocuğa cinsel eğitim verirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Cinsel eğitimde dikkat edilmesi gereken 10 adım…

 • Sakinliğinizi koruyun.
 • Cinsellik günah ya da ayıp değildir!
 • 3. Herşeyi bilimsel olarak açıklayın.
 • Topu birbirinize atmayın.
 • Çocuğunuzun bilgisi olmadığını savunmayın.
 • Hazırlıklı olmaları sağlayın.
 • 8. Unutur gider diye düşünmeyin.
 • 9. Cinselliği doğru tanımlayın.
 • Ergenlik dönemindeki çocuklara cinsellik nasıl anlatılır?

  Konuşma, açık ve kısa olsun. Gereksiz şakalar yapmayın. – Ergenlerde bu dönemde birçok konuda suçluluk hissedebilirler. Özellikle de cinsellik konusunda bu konuları istediği zaman korkmadan sizle konuşabileceğini söyleyin.

  3 yaşındaki erkek çocuğun pipisi neden kalkar?

  Bu yaşta bezden kurtulmaması bezin yarattığı güvenle ilgili olabilir. Çocuk için bu dokunuşlar cinsellik içermeyen daha çok keyif aldığı bir keşiftir, dikkat edilmezse alışkanlığa oradan da davranış bozukluğuna gidebilir.

  9 yaş çocuğa cinsellik nasıl anlatılır?

  Çocuğunuzun cinsellik konusundaki liderliğini takip edin ve seks ile ilgili sorularına cevaplar verin. Uzmanların belirttiğine göre, birçok çocuk 8-9 yaşına geldiğinde, seksin mekanik detaylarını çoktan biliyor olacaktır. APD, çocuğunuzun halihazırda ne bildiğini öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ediyor.

  Çocuklara üreme nasıl anlatılmalı?

  Kız çocuklarına pipisi olmadığı değil, pipisi yerine başka bir organa sahip olduğu anlatılmalı. Cinsel organlardan da söz ederken diğer organlardan bahseder gibi rahat bir şekilde bilgilendirme yapılmalı. Halk arasında kullanılan değişik isimler yerine, ‘vajina’ ve ‘penis’ isimleri kullanılmalıdır.

  You might be interested:  Fatih Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nerede?

  6 yaş çocuğa cinsellik nasıl anlatılmalı?

  Eğer çocuğunuzla seks hakkında konuşurken çekiniyor ya da zorlanıyorsanız, bu konuda daha deneyimli bir insandan mesela bir doktor ya da öğretmenden yardım alabilirsiniz. Yapılacak en büyük yanlış; seks konusunu utanarak, sıkılarak ve konuşulmaması gerekiyormuş gibi çocuklara anlatmaktır. Seks, tabu olmamalıdır.

  Çocuklara kız erkek ayrımı nasıl anlatılır?

  Çocuklar 3-4 yaşındayken karşı cinsin genital organıyla ilgili sorular sorabilirler. Örneğin 3 yaşındaki oğlunuz yeni doğan kız kardeşini gösterip “Onun pipisi nereye gitmiş?” diye sorabilir. Çocuğunuza “Kızların penisi olmaz vajinası olur. Seninki dışarıda onunki içeride.

  4 cinsel gelişimde yaşanan sorunlar bireylerde ne gibi sorunlara yol açar?

  Bu süreçte sık görülen sorunlar; cinsel açıdan erken uyarılma ve ergenlikte oluşması beklenen cinsel gelişimin daha erken ortaya çıkmasıdır. Cinsel gelişim döneminde ortaya çıkan sorunlar, çocuğun kendini farklı hissetmesine ve sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşamasına neden olabilir.

  Okul öncesi Dönemde Cinsel Eğitim Nedir?

  Bu dönemde çocuğa cinsel organların doğru terimlerle tanıtılması gerekir. Ø Bedensel temas, öpülüp sevilmeye duyulan ihtiyaç devam eder. Ø Bebeklerin nereden ve nasıl geldiklerine dair sorular sormaya başlar. Üreme bu yaştaki çocukların anlaması için çok karmaşık bir süreçtir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.