Eğitim Gönüllüleri Ne Yapar?

İlköğretim çağındaki çocuklara ‘okul dışı eğitim desteği’ vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından ‘izin almadan yardım toplama’ hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfi ne yapar?

Oluşturduğu özgün eğitim programlarını ilköğretim okullarında ve ülke genelinde kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, Ateşböceği Öğrenim Birimleri gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir. Kamu yararına çalışan Vakıf statüsündedir.

Eğitim Gönüllüleri Vakfı faaliyetleri nelerdir?

TEGV Hakkında

Kurulduğu günden bu yana “Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir” diyerek İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, yıllar içerisinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu.

Eğitim gönüllüsü nasıl olunur?

gönüllüsü olmak için, bir eğitim parkına gidip form dolduruyorsunuz ve size temel eğitime alıyorlar. her zaman olmuyor tabi bu, bekleyeceksiniz ya da şanslıysanız o hafta sonu hemen alırsınız temel eğitimi.

Eğitim Gönüllüleri Vakfı kime ait?

TEGV, 23 Ocak 1995 tarihinde Onursal Başkanımız Suna Kıraç öncülüğünde 55 kişilik Mütevelli Heyeti ile kuruluyor. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen.

Eğitim Vakıfları nelerdir?

Türkiye’deki Eğitim ile ilgili hizmet veren vakıflar ;

 • Anne Çocuk Eğitim Vakfı
 • Ege Çağdaş Eğitim Vakfı
 • Eğitim Sen.
 • İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı
 • Akçadağ-Elbistan Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı
 • Asım Kocabıyık Kültür ve Eğitim Vakfı
 • Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı
 • BETAV – Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı
 • You might be interested:  Öğrenci Kartı Abonman Nasıl Yapılır?

  Türk eğitim Vakfının amacı nedir?

  İnsan kaynağımızı bilgi üreten ve kullanan konuma getirmek. Başarılı ve maddi imkanı kısıtlı olan öğrencilere burs desteği vererek, ülkemize ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini desteklemek.

  Aşağıdakilerden hangisi TEGV in faaliyetlerini sürdürdüğü etkinlik alanıdır?

  TEGV’in uygulanmakta olan okuma, fen, matematik, sanat, bilişim ve kısa süreli etkinliklerden oluşmaktadır.

  TEGV Gönüllü hakları nelerdir?

  Gönüllüler İçin İnsan Hakları Atölyeleri

 • İnsan Hakları
 • Barış
 • Ayrımcılık.
 • Toplumsal Cinsiyet.
 • Çocuk Hakları
 • Katılım Hakkı
 • Gönüllü olarak ne yapabilirim?

  Kim bilir, belki böyle bir arayış içindesinizdir ve bu liste sizi harekete geçirerek birilerinin yüzünün gülmesine sebep olur.

  1. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı(TEGV)
  2. Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP)
  3. Altı Nokta Körler Derneği.
  4. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü
  5. Barınak Gönüllüsü Olmak.
  6. Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği.

  Kimler gönüllü olabilir?

  TİDER gönüllüsü olmak için; Dernek misyonunu kabul eden, 18 yaşını doldurmuş, Derneğin faaliyette bulunduğu alanlarda çalışmaya istekli ve düzenli olarak katılım sağlayabilecek.

  Gönüllü Öğretmen ne demek?

  Gönüllü öğretmen, eğitimini aldığı alanla ilgili ücretsiz tamamen gönüllü bir şekilde eğitim veren, eğitim vermeye çalışan kişilere söylenmektedir. Gönüllü öğretmenler, pek çok alanda eğitim verebildikleri gibi, lise düzeyi veya daha da alt düzeydeki konularda da rahatlıkla eğitim verebilmektedir.

  Türk Eğitim Vakfı kime ait?

  55 yıl önce 205 iş insanı, öğretim üyesi ve entelektüel, eğitimin yaygınlaşması amacıyla merhum Vehbi Koç’un önderliğinde bir araya geldi. 1967 Türkiye’sinin şartlarında birçok kişi için hayal bile edilemeyecek bir seferberlikle okumak isteyen gençlere destek olmak için Türk Eğitim Vakfı’nı kurdular.

  Oktay özinci kimdir?

  Gönüllü faaliyet olarak ise 2002 yılından bu güne Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesidir. Halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevindedir. Ayrıca son üç yıl 2016 yılından başlayarak Global Compact Network Türkiye yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır. Evli, bir çocuk ve iki torun sahibidir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.