Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır? Eğitim Kredisi almak için, öğrencinin kendi geliri var ise o belge ile yahut velisinin gelir belgesi ve öğrencinin kayıt olduğu üniversitenin kayıt belgesini velisi veya kendisi bankaya götürerek, gerekli evrakların teslimin olması halinde başvuruda bulunması gerekmektedir.
Eğitim kredisi kullanabilmek için 18 yaşından büyük olmalı ve gelir belgeleyebiliyor olmalısınız. Ayrıca kredi notunuz da risksiz grupta yer alıyor olmalıdır. Eğitim kredisine başvuru şartları arasında okul faturasını ibraz etmek de yer alır.

Eğitim kredisi kimlere çıkar?

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Bir öğrenci nasıl kredi çekebilir?

Kredi, öğrenci / kursiyer velilerine, öğrencinin / kursiyerin bu tür eğitim masraflarını üstlenen herhangi bir aile bireyine veya düzenli ve sürekli gelir sağlayan bir mesleği var ise öğrenciye / kursiyerlere ödenebilecektir. Şahsi ve/veya maddi teminat alınmaktadır.

Eğitim Kredisi ne kadar?

Öğrenci Kredisi Faiz Oranları – 04 Temmuz 2022

Kredi Adı Faiz Oranı Toplam Maliyet
DenizBank Öğrenci Kredisi %2,34 8.036 TL
Garanti BBVA Öğrenci Kredisi %2,86 8.811 TL
Aktif Bank Öğrenci Kredisi %2,89 8.856 TL
Alternatifbank Öğrenci Kredisi %3,35 9.546 TL
You might be interested:  Eğitim Ve Doktrin Komutanı Kim?

Eğitim kredisine nasıl başvurulur?

Eğitim kredisi başvurunuzu banka şubelerinden ya da bankaların online bankacılık hizmetleri üzerinden yapabilirsiniz. Kredi alımı ve ödeme döneminde en çok özen göstermeniz gereken konu ise aylık kredi ödemelerinin aile bütçenize uygun olması ve mantıklı rakamlarda yapılmasıdır.

Öğrenci kredisi kaç TL oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl lisans öğrencilerine 850 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1700 lira, doktora öğrencilerine 2 bin 550 lira burs verileceğini açıkladı. Üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2022 yılında geçerli olacak Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve kredi miktarları belli oldu.

Öğrenciyim hangi banka kredi verir?

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

60 aya kadar vade imkanı var. Taksitli veya Kredili Mevduat Hesabı şeklinde kullanım yapılabiliyor. Öğrencinin velisine veya eğitim masraflarını üstlenen kişiye, düzenli gelire sahip bir işi varsa öğrenciye veriliyor. Şahsi veya maddi teminat alınıyor.

Öğrenciye neden kredi vermez?

Birçok banka SGK kaydı bulunmayan öğrencilere direkt olarak kredi vermiyor. Ancak bu durumun bir istisnası olarak, 18 yaşını doldurmuşsanız ve bir kira geliriniz ya da üstünüze kayıtlı olan mülkler varsa, ailenizden biri de size kefil oluyorsa, belki ufak tutarlı bir ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Bankalar üniversite öğrencisine kredi verir mi?

Üniversite öğrencilerine 2022 yılında; Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, HSBC, İş Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası kredi vermektedir. Yukarıda saydığımız tüm bankalar öğrencilere kredi imkanı sunmaktadır.

Öğrenciye en fazla ne kadar kredi verilir?

Kredi başvurusu sadece banka şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Alabileceğiniz kredi miktarı en fazla 100 Bin TL olabilir. Krediye ait faiz oranları şu şekildedir; Masraflı öğrenci kredisi faiz oranı: %1,63.

You might be interested:  Kyk Yurt Nasıl Çıkar?

4 yıllık kredi borcu ne kadar?

Burs alan öğrencilerden geri ödeme beklenmezken kredi alan öğrencilerden mezun olduktan sonra bunu ödemeleri isteniyor. 2022 yılı için burs ve kredi miktarı lisans öğrencilerinde 850, yüksek lisans öğrencilerinde bin 700, doktora öğrencilerinde 2 bin 550 lira oldu.

Öğrenim kredisinde faiz var mı?

Öğrenim kredisi borcu mezun olunan tarihten iki yıl sonra ödemeye başlanır. Eğer borç ödeme planı oluşturulduğu şekilde zamanında ödenmez ise aylık %1,40 oranında gecikme zammı günlük olarak hesaplanarak aylık öğrenim kredisi borcuna eklenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.