Işkur Işbaşı Eğitim Programı Hangi Meslekler Var?

İşkur İşbaşı Eğitimi Programında Hangi Meslekler Var?

 • Bilgi Güvenlik Uzmanı,
 • Endüstriyel Robot Programcısı,
 • Yazılım Geliştiricisi,
 • Sosyal Medya Uzmanı,
 • Uygulama Programcısı,
 • İŞKUR işbaşı eğitim programına kimler katılabilir?

  İŞKUR tarafından hazırlanan İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor. Ancak bu kişilerin İŞKUR’A kayıtlı ve işsiz olması gerekiyor. Öte yandan programa katılmak isteyen kişilerin işverenin bir ve ikinci derece akrabası veya eşi olmayanlar katılabiliyor.

  İŞKUR ile işe giren kaç ay çalışıyor?

  Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 aydır. Geleceğin mesleklerinde düzenlenen işbaşı eğitim programlarında ise program süresi en fazla 9 ay olarak uygulanabilmektedir.

  Işbaşı eğitim programı ne iş yapar?

  İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla işbaşı eğitim programı düzenlenmektedir.

  İŞKUR cezası kaç ay?

  Sözleşmesinin feshedileceği gibi cezai yaptırımla da karşılaşacaktır. Sözleşmesi feshedilen kursiyerler; 12 ay süre boyunca yeni bir İşbaşı Eğitim Programına katılım gerçekleştiremeyecektir. Fesih tarihine kadar aldıkları kurs ücretini, yasal faizi ile birlikte İŞKUR’a geri ödeyeceklerdir.

  You might be interested:  Yurt Dışında Nasıl Çalışabilirim?

  Işbaşı eğitimleri nelerdir?

  Ayrıca işbaşı eğitim programı şöyle tanımlanıyor; Mesleki deneyimi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla işbaşı eğitim programı düzenlenmektedir.

  Işbaşı eğitim programında sigorta primi yatar mı?

  İşbaşı Eğitim Programına katılan kursiyerlerin iş kazası, meslek hastalıkları ve genel sağlık sigortası primleri program süresince Türkiye İş Kurumu tarafından ödenmektedir. Bu sayede kursiyer ve kursiyerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler program süresince sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

  İŞKUR desteği kaç ay?

  Destek Süresi

  2022/Aralık ayı aşılmamak kaydıyla, destek süresi 1/1/2018 ile 31/12/2022 tarihleri arasında istihdam edilen her bir sigortalı için 12 aydır.

  İŞKUR çalışanları resmi tatillerde para veriyor mu?

  Resmi tatillerde maaş kesilir mi? İşveren, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayan işçilerin ücretini tam ödüyor. Bu günlerde çalışan işçilere ise her gün için ayrıca bir günlük ücret ödenmesi gerekiyor.

  Işkur’dan işe giren ne kadar maaş alıyor 2021?

  2021 İşbaşı Eğitim Programı Süresi Ne Kadardır? Geleceğin Meslekleri ve Basın iş kolunda düzenlenen mesleklerde 9 ay, İmalat ve bilişim sektöründe 6 ay, Diğer sektörlerde 3 aya kadar İşbaşı Eğitim Programları düzenlenmektedir.

  Işbaşı eğitim programı bitince ne olur?

  İşbaşı eğitim programı kapsamında çalıştırılan işçinin program süresinin bitiminde işveren işçiden memnun kalmışsa, ücretini ve primini ödeyerek işyerinde çalıştırmaya devam edebilir.

  Işbaşı eğitim programı maaşını kim öder?

  İşbaşı Eğitim Programı Nedir? İşbaşı Eğitim Programı, işe alınması planlanan personel iş başında değerlendirilirken personele yapılacak maaş ve SGK ödemelerinin İŞKUR tarafından karşılandığı bir teşvik türüdür.

  Işbaşı eğitim programı sonunda sertifika veriliyor mu?

  Kurs bitince, katılım belgesi/sertifika verilmekte midir? Sadece “teorik eğitimi” başarı ile tamamlayan kursiyerlere “kurs katılım belgesi” verilmektedir. Hem teorik hem de işbaşı(staj) eğitiminden başarılı olan kursiyerlere ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı UMEM Beceri’10 Projesi sertifikası verilmektedir.

  You might be interested:  Yurt Dışı Yasağı Nasıl Öğrenilir?

  İŞKUR cezası kaç yıl?

  Eğer bu program ile çalıştırdığınız kursiyeri beğenmediyseniz yada anlaşamadığınız bir durum olduysa sözleşmeyi fesih etme yetkiniz vardır. Fakat programdan ayrılan kursiyer yada programı sonlandırmak isteyen işverene bazı durumlarda 1 yıl işkur faaliyetlerden yararlanamama cezası verilir.

  İŞKUR para cezası ne kadar?

  ii) İş arayanlardan ücret alan veya menfaat temin edenlere aynı 4904 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin (d) bendi gereği on bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca, Kuruma onaylatılmayan her bir yurtdışı hizmet akdi için üçyüz Türk Lirası, idari para cezası uygulanacaktır.

  İŞKUR çalışanı işten çıkabilir mi?

  İşbaşı Eğitim Programı Sözleşmesinin Feshedilme Durumu

  Eğitimden önce, kursiyerlere beyan edilen sözleşme maddelerine uyulmaması durumunda da sözleşme fesih işlemleri gerçekleşebiliyor. Bu sebeplerden dolayı sözleşmesi feshedilen katılımcılar yeni bir işbaşı eğitim programına 12 ay boyunca katılım sağlayamayacaklar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.