Milli Eğitim Bakanlığı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık belgesi mesleki eğitim merkezinden yani Çıraklık Eğitim Merkezinden alınır. Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı durumdalardı. Yakın zamanda MEB ustalık belgesi 6764 sayılı kanunla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne entegre edildi.
Ustalık belgesi nereden alınır sorusunun yanıtı aslında 3308 Sayılı mesleki eğitim kanunu belirlenmiş olup ustalık belgesi verme yetkisi sadece mesleki eğitim merkezlerinde bulunmaktadır. Bu nedenle ustalık belgesi alabilmek için Mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapılması gereklidir.

Milli Eğitim Bakanlığı kalfalık belgesi nasıl alınır?

MEB Onaylı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? Ustalık belgesi ve Kalfalık belgesi almak isteyen kişiler, belge talep ettikleri meslek dalından olmak şartıyla, toplam 5 yıl (1.825 gün) SGK yada BAĞKUR prim ödemelerinin yapıldığını belgelemeleri gerekmektedir.

E devletten ustalik belgesi nasıl alınır?

– e Devlet Kapısı’na T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. – Sağ üst kısımdaki arama çubuğuna “Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve İş Yeri Açma Belgesi Sorgulama” yazın. (Direkt linki aşağıda bulabilirsiniz.)

Ustalık belgesi almak için ne gerekiyor?

Ustalık Belgesi Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

You might be interested:  Yurt Yedek Basvurulari Ne Zaman?
 • Öğrenim belgesini aslı ve bir adet fotokopisi.
 • Kalfalık belgesi aslı ve bir adet fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi.
 • İki adet biyometrik fotoğraf.
 • Başvuruya esas kanıt evraklar.
 • MEB onaylı kalfalık belgesi nereden alınır?

  Aşağıda Sayılan Belgelerden Herhangi Birine Sahip Olanlar Belgelerinde Belirtilen Meslek/Dalından Kalfalık Belgesi Almak İçin Mesleki Eğitim Merkezine Müracaatta Bulunabilirler. * Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile açılmış bir kursu bitirmiş ve kurs belgesi almış olanlar.

  Kalfalık belgesi nasıl alınır 2022?

  Mesleki Eğitim Merkezlerine Çırak Öğrenci Olarak Kayıt Olarak Belge Alınabilir. Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Denklik Yolu İle De Alınabilir. 22 Yaşının Tamamlamış Olanlar, En Az İlköğretim Mezunu Yada Ortaokul / İmam Hatip Ortaokulu Mezunu Olanlar Denklik Yolu Yada Sınavla Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Alabilirler.

  Elektrik kalfalık belgesi nasıl alınır?

  Eğitim durumu; İlkokul, ortaokul, ilköğretim okulu mezunu veya lise terk olanlar 3 yıllık eğitimden sonra, en az ortaöğretim mezunu olanlar ise 1.5 yıllık eğitimden sonra girecekleri sınavından başarılı olmaları halinde Kalfalık Belgesi alırlar.

  Çıraklık ve ustalık belgesi nasıl alınır?

  Ustalık belgesi, ülkemizde mesleki (çıraklık) eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Belge almak isteyen kişiler bu merkezlere ustalık belgesi almak için başvuruda bulunabilirler. Kanun ve yönetmeliklere göre kişi direkt ustalık sınavına alınır ve ustalık belgesi teslim edilir.

  En kısa yoldan ustalık belgesi nasıl alınır?

  Ustalık ya da kalfalık belgesi almanın genel olarak iki yolu vardır. Birincisi fiilen eğitime devam ederek ikincisi ise eğitim almadan doğrudan sınava girerek belge alınır. Birinci seçenekte, Mesleki Eğitim Merkezlerinde çıraklık eğitimine katılarak 2 -3 yıl sonunda yapılan sınava girilir ve kalfalık belgesi alınır.

  Ustalık belgesi almak için kaç saat gerekli?

  9) Mesleki ve teknik eğitim veren örgün veya yaygın eğitim okul ve kurumları ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre açılmış kurumlardan dördüncü seviye yaygın eğitim kurs bitirme belgesi veya kurs süresi toplamı en az 756 saat mili eğitim onaylı kurs bitirme belgelerine sahip olanlar ustalık beceri

  You might be interested:  Eba Canlı Derse Öğrenci Gelmezse Ne Olur?

  Ustalık belgesi için sağlık raporu nereden alınır?

  Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.

  Ustalık belgesi kayıtları ne zaman 2021?

  1- Sınavlı ve Sınavsız Kalfalık/Ustalık başvurularının alınması : 1-30 HAZİRAN 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 2- Önceki sınav dönemlerinde sınava girmeyen veya sınavlarda başarısız olan adayların başvurularının alınması: 1-30 HAZİRAN 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

  Kalfalık belgesi kaç ayda alınır?

  Ya da bölüme göre değişkenlik göstermekle birlikte 2 veya 3 yıllık Mesleki eğitim merkezlerinde alacağınız eğitim sonrası gireceğiniz sınav kapsamında başarı elde edebilirseniz yine belgeyi alma hakkı kazanmış oluyorsunuz.

  Kalfalık belgesi kaç para?

  Belge masraf karşılığı 250 TL’dir. (KDV’den muaftır.) Sadece belge almaya hak kazanan kişilerden tahsil edilir.

  Kalfalık belgesi almak için kaç puan gerekir?

  Kalfalık ve ustalık sınavlarında; e-sınava girmek ve beceri sınavından en az 50 almak şartıyla, e- sınavın %40’ı ile beceri sınavının %60’ının toplamı 50 ve üzeri olanlar başarılı sayılır. Ustaöğreticilik sınavında ise 50 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.