Mustafa Kemal Sırasıyla Hangi Okullarda Eğitim Almıştır?

Atatürk Hangi Okullara Gitmiştir? Nedir

 • →MERHABA←
 • 2⇒ Şemsi Efendi İlkokulu.
 • 3 ⇒ Selanik Mülkiye Rüştiyesi (Başladı ama mezun olamadan ayrıldı.)
 • 4 ⇒ Selanik Askeri Rüştiyesi.
 • 5 ⇒ Manastır Askeri İdadisi.
 • 6 ⇒ İstanbul Harp Okulu (Teğmen olarak mezun oldu.)
 • 7 ⇒ İstanbul Harp Akademisi (Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu.)
 • Mustafa Kemal Atatürk sırasıyla hangi okullara gitti?

  Mustafa Kemal Atatürk’ün gittiği okullar ve şehirleri ise şunlardır:

 • Mahalle Mektebi ( Selanik)
 • Şemsi Efendi Okulu ( Selanik)
 • Selanik Mülkiye Rüştiyesi ( Selanik)
 • Selanik Askeri Rüştiyesi : 1893 – 1895 ( Selanik)
 • Manastır Askeri İdadisi: 1895 – 1899 ( Manastır Şehri Makedonya)
 • Mustafa Kemal Atatürk ilk olarak hangi okula gitmiştir?

  Küçük Mustafa, Haziran 1887’de başladığı ilköğrenimine bir süre annesinin arzusuna uyarak Hafız Mehmet Efendi Mahalle Mektebi’nde devam etti. Fakat çok geçmeden babasının isteği ile Selanik’te çağdaş usullerle öğretim yapan Şemsi Efendi Mektebi’ne geçti ve ilkokulu burada bitirdi.

  Mustafa Kemal hangi okulda?

  Genç Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadisi’ni de başarı ile bitirerek 13 Mart 1899 tarihinde İstanbul’da Harp Okulu’na girdi. 3 senelik başarılı bir Harbiye öğreniminden sonra 10 Şubat 1902’de bu okulu Teğmen rütbesiyle bitirdi ve öğrenimine Harp Akademisi’nde devam etti. 1903 yılında Üsteğmen olmuştu. 11 Ocak 1905

  You might be interested:  Eğitim Kurumu Müdürlükleri Ne Demek?

  Atatürk Ortaokuldan sonra hangi okula gitmiştir?

  – Selanik Mülkiye Rüştiyesi (Ortaokul düzeyinde bir okuldur.) – İstanbul Harp Akademisi (Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olduğu bir okuldur.)

  Atatürk askeri okula neden gitti?

  Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ise oğlunun asker olmasını istemiyordu ve bu konuda oğlunu engelliyordu. Ancak hayalinde daima askerlik mesleği olan Mustafa, annesinden gizlice askeri okul sınavlarına girdi ve bu sınavları kazandı.

  Atatürk’ün en son okuduğu okulun adı nedir?

  Selanik Askeri Rüştiyesi ve Manastır Askeri İdadisi ile birlikte son durak olan Harp Okulu, Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim sürecini en iyi şekilde özetlemektedir.

  Atatürk hayalindeki meslek için hangi okula gitti?

  Birikimiyle yeni bir hayata atılacağı, kişiliği ve düşüncelerinin daha da olgunlaşacağı Harp Okulu’na girişi (duhulü) 1 Mart 1315 / 13 Mart 1899, Apolet Numarası 1283’tür.

  Şemsi Efendi Okulu nasıl bir okuldur?

  Şemsi Efendi Mektebi (Mekteb-i Şemsi İptidai), Selanik’te Muallim Şemsi Efendi tarafından 1872’de kurulan özel okuldur. Selanik’in ilk özel Türk okulu idi; ayrıca eldeki bilgilere göre Osmanlı İmparatorluğu’nda bir Türk tarafından kurulmuş ikinci özel okuldur (ilki 1865 yılında İstanbul’da açılan bir mekteptir).

  Mustafa Kemal hangi lisede okudu?

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, liseyi Manastır Askeri İdadisinde tamamlamıştı. Makedonya’nın, şimdiki adıyla Bitola şehrinde bulunan okul, artık müze olarak hizmet veriyor.

  Mustafa Kemal Atatürk büyüyünce ne olmak istiyordu?

  Ayrıca Atatürk çocukken de askerliğe ilgi duyar ve büyüyünce asker olmak isterdi. Bu yüzden anılarında da yine büyüyünce asker olacağına yazardı.

  Atatürk lise eğitimine nerede başladı?

  Askeri Rüştiye ortaokul düzeyinde bir okuldu. Burayı bitirdikten sonra 1896 yılında lise düzeyinde bir okul olan Manastır Askeri İdadisine başladı. Mustafa Kemal’in Selanik Askeri Rüştiyesinden sonra devam ettiği Manastır Askeri idadisi.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.