Öğrenci Bursu Nasıl Alınır?

Nereden burs alabilirim? Bir üniversite öğrencisi, devletten ve/veya vakıf ve derneklerden burs alabilir. Devlet, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla burs verir. KYK, burs ve kredi vermektedir.

Üniversite burs neye göre veriliyor?

KYK Bursu Neye Göre Çıkıyor? Başvuran öğrenciler sosyal, ekonomik, eğitim durumlarına göre değerlendirilerek aralarından burs verilecek olanlar kurum tarafından belirlenir.

Devlet bursu kimlere verilir?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Karşılıksız burs kimlere verilir?

KYK Bursu Kimlere Verilir?

 • Lisans öğrencileri.
 • Önlisans öğrencileri.
 • Yüksek lisans öğrencileri.
 • Doktora öğrencileri.
 • Devlet ve vakıf üniversitesi öğrencileri.
 • Dikey geçiş sınavına girerek sınavı kazanan, iki yıllık okullardan mezun olduktan sonra eğitim hayatlarına ara vermeksizin dört yıllık okullara kayıt olanlar.
 • Devlet ne kadar burs veriyor?

  Lisans aylık bursu 750 TL’den 1250 TL’ye çıkarıldı. Yüksek lisans öğrencilerine 3000-4250, Doktora 5500-7500, Doktora sonrası araştırmacılar 7500-10 bin liraya kadar aylık burs verilmiş olacak.

  KYK karşılıksız burs nasıl çıkar?

  KYK Bursu Nasıl Çıkar? Her yıl yüzbinlerce öğrencinin başvurduğu KYK bursunu kimlerin alacağı devlet kayıtları üzerinde ciddi bir inceleme sonucu tespit edilir. Bunun için öncelikle her yıl belirlenen tarihlerde başvuru yapmak gerekir. Daha sonra gerekli değerlendirmeler yapılır ve kişi burs almaya hak kazanır.

  You might be interested:  Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans Ne Işe Yarar?

  KYK burs kimler alamaz?

  Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

  KYK burs yaş sınırı var mı?

  Bu karar şöyle: ‘Başvuru yapıldığı yıl itibariyle 35 yaşını geçmiş olan lisans öğrencileri ve 40 yaşını geçmiş olan yüksek lisans öğrencilerinin öncelikli olsalar dahi burs tahsis işlemi yapılamayacağı.

  Her yıl KYK burs başvurusu yapılabilir mi?

  Burs Yönetmeliğine göre burs almaktan vazgeçen öğrencilerin bursu vazgeçtiği tarih itibariyle kesilmekte ve almakta oldukları öğrenim türünde bir daha tekrar burs verilmemektedir. Ancak bu öğrenciler lisansüstü öğrenimine başlamaları halinde tekrar burs/kredi müracaatında bulunabilmektedir.

  KYK burs başvurusu kime çıkar?

  Burstan yararlanacak öğrenciler,

  Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

  KYK burs başvurusu herkese çıkar mı?

  KYK öğrenim kredisi başvuru yapan herkese çıkmaktadır.

  KYK Bursunda başarı önemli mi?

  KYK bursuna ilk kez başvuracak öğrencilerin kazandığı bölüm, aldığı puan dikkate alınırken ara sınıfta burs başvurusu yapan öğrencilerin başarı durumu not ortalamalarıdır. Diğer kriter ise öğrenci ve velilerin sosyal durumudur.

  Geri ödemesiz devlet bursu nasıl alınır?

  En sık müracaatlan devlet bursu KYK olması kaynaklı burda KYK üzerinden örnek verilecektir. KYK bursundan faydalanmak isteyen öğrencilerin senenin belirli zamanlarında aktif olan burs müracaat sayfası aracılığı ile web üzerinden müracaat iletmesi gerekiyor.

  KYK karşılıksız burs ne kadar?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl lisans öğrencilerine 850 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1700 lira, doktora öğrencilerine 2 bin 550 lira burs verileceğini açıkladı. Üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2022 yılında geçerli olacak Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve kredi miktarları belli oldu.

  You might be interested:  Yurt Dışı Harcı Ne Kadar?

  2 yıllık KYK bursu ne kadar 2021?

  2021 yılı için belirlenen ücret; lisansta aylık 650 TL, yüksek lisansta 1300 TL ve doktorada 1950 TL olarak belirlenmişti. Burs ödemeleri, bir eğitim senesinde 12 defa yapılıyor. Her ay başında öğlencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre burs ödemesi yapılmakta.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.