Öğrenci Denklik Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci denklik belgesi nasıl alınır? Belge alımı için online olarak başvuru yapılır. Bu başvuru e devlet ya da YÖK resmi internet adresinden yapılır. Kurum tarafından ön inceleme başvuru yapıldıktan sonra gerçekleşir. Ön incelemede diplomanın teyit edilmesi yer alır.
http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi internet adresinde yer alan dilekçe doldurulup hizmet bedeli yatırılarak, elden ya da posta yoluyla Yükseköğretim Kurulu Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvuruda bulunulmalıdır.

Denklik belgesini kimler alabilir?

Yurt dışındaki üniversitelerinden ön lisans, lisans ya da yüksek lisans alanlarından mezun Türk vatandaşlarına denklik belgesi verilir. Bunun yanında yurt dışındaki üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olmuş yabancı uyruklu kişilere de denklik belgesi verilir.

Diploma transkript öğrenci denklik belgesi nasıl alınır?

Denklik işlemi başvuruları e-Denklik modülü üzerinden yapılmaktadır. Denklik işlemi, denklik talebinde bulunan kişinin belgelerinin asılları ile denklik merkezlerinde e-Denklik modülü üzerinden gerçekleştirilir.

Denklik belgesi almak ne kadar sürer?

Adınıza bir dosya açılarak, detaylı şekilde başvurularınız ve dosyalarınız incelenecektir. Bu süreç iki ay kadar sürmektedir. İki ay sonunda denklik belgenizin verilmesine kadar verilir, başvurunuz reddedilir ya da seviye sınavına girmeniz şeklinde karar verilir.

Yabancı diploma Denklik belgesi nasıl alınır?

Yabancı bir ülkeden alınan üniversite diplomasının Türkiye’de geçerli olabilmesi için YÖK tarafından diploma denklik belgesi alınması gerekmektedir. Denklik başvurusunu online olarak denklik.yok.gov.tr sitesinden yapabilirsiniz.

You might be interested:  Yurt Dışı Vatandaşı Hes Kodu Nasıl Alınır?

Denklik için ne lazım?

Denklik için gerekli evraklar aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • İmzalı başvuru formu.
 • Diplomanın aslı ya da noter onaylı sureti.
 • Denkliği istenen diplomanın ya da mezuniyet belgesinin noter onaylı sureti ve noter onaylı tercümesi.
 • Denkliği istenen diplomanın kapsadığı öğrenim süresine ait transkriptin aslı.
 • Hangi ülkelerde denklik var?

  Lisansta denklik verilen ilk 4 ülke sırasıyla Azerbaycan, Suriye, Bulgaristan ve Ukrayna’dır. Yüksek lisansta ise listenin başında sırasıyla Birleşik Krallık, ABD, Almanya ve Fransayer almaktadır.

  Denklik başvurusunu kimler yapabilir?

  Yüksek Lisans veya Doktora başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti uyruklu başvuru sahiplerinin ise lisans veya yüksek lisans eğitimini yurtdışında almış olmaları durumunda diploma denklik başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

  Denklik belgesi diploma mı?

  Denklik belgesi, alınan diplomanın yurt dışında verilen diplomayla eş değer yani denk olduğunu göstermektedir.

  Denklik kaç gün?

  YÖK, uluslararası üniversite sıralandırma sistemlerinde ilk 1000 üniversite arasında yer alan üniversitelerden alınan diplomalara ortalama 15 günde doğrudan denklik veriyor.

  Denklik sınavı zor mu?

  Şöyle ki yükseköğretim kuruluna diploma denklik belgesi almak üzere başvuran ancak sınava girebileceğine dair yükseköğretim kurulu kararı bulunmayan adaylar sınava talepleri dâhilinde başvuru yapabilirler. Diploma denklik başvuruları reddedilen adaylar sınavlara giremezler. Bir bakıma da sınav zor diyebiliriz.

  Denklik belgesi başvurum ne aşamada?

  İlçe nüfus müdürlüklerine yapılan isim denklik belgesi başvuru durumları, İsim Denklik Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama, Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü, Vatandaş Etkileşim Merkezi ya da 199 nolu telefon numarasından isim denklik belgesi düzenlenmesi talep edilen kişiye ait bilgiler ile sorgulanabilir.

  Denklik belgesi e devletten alınır mı?

  Yurt dışında üniversitelerden mezun olmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının diploma denkliği alabilmesi için gerekli olan başvuru işlemi artık e-devlet kapısı üzerinden online olarak yapılmaya başlandı.

  You might be interested:  Öğrenci Pasaportu Ne Kadar 2020?

  Diplomam yurt dışında geçerli mi?

  Diploma Eki, Diplomanın Avrupa’da geçerli olmasını sağlar mı? Diploma Eki ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarınca verilen diplomaların başka ülkelerde otomatik olarak tanınmasını sağlayan bir “tanıma/geçerlilik/denklik belgesi” değildir. Diploma Eki almak, diplomanın başka Avrupa ülkelerinde geçerli olmasını sağlamaz.

  Yurt dışı diploma denkliği nedir?

  Denklik, Yurtdışında tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğer olduğunun tespit edilmesini ifade eder.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.