Öğrenci Döven Öğretmen Ne Ceza Alır?

Öğrencisini Döven Öğretmene Verilen Ceza! Öğrencisini Döven Öğretmene Verilen Ceza! Öğrencisini okula geç geldiği için tehdit eden ve döven öğretmene, ‘öğrencisini tehdit etmek’ten 5 ay hapis cezası, ‘dövmek’ suçundan ise 3 bin lira adli para cezasına verildi.
Ortaköy ilçesindeki Şehit Salih Aksu Ortaokulu’nda görevli matematik öğretmeni Ali Rıza Y.’nin, öğrencisi S.T.K.’yı dövdüğü görüntüler 22 Aralık 2021’de basına yansımış, öğretmen hakkında soruşturma başlatılarak dava açılmıştı. Ortaköy Asliye Ceza Mahkemesi, öğretmene 10 ay hapis cezası vermiş, hükmü açıklamamıştı.

Bir öğretmen öğrenciye vurursa cezası nedir?

Olurda öğretmen öğrencisine vurursa öğrenci ne yapmalı? Madde 86 – (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Öğrencisini dövdüğü belgelenen öğretmen hangi ceza?

Aksaray’da, öğrencisini dövdüğü gerekçesiyle Bakanlık tarafından öğretmenlik mesleğine son verilen Ali Rıza Y. hakkında 10 ay hapis cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Ortaköy Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Ali Rıza Y. ile taraf avukatları katıldı.

You might be interested:  Çocuğa Dini Eğitim Ne Zaman Verilmeli?

Öğrenciye hakaret eden öğretmene ne ceza verilir?

Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden bahisle tehdit eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Allah kurtarsın.

Öğretmenin öğrenciyi dövmesi suç mu?

Kamu görevlileri öğrenciye şiddete tanık olduğunda ya da haberdar olduğunda bunu yetkili makama bildirmek zorunda. Aksi halde iki yıla kadar hapis cezası var. Öğretmenin öğrenciye şiddet uygulaması Ceza Yasası’na (TCK) göre suç. Üstelik bu yalnızca fiziksel şiddet değil.

Ders işlemeyen öğretmene ne ceza verilir?

1) Uyarı, kınama ve aylıktan kesme cezaları disiplin amirleri (okul müdürü) tarafından verilir. 2)Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ise, görevlinin bağlı olduğu kurumdaki disiplin kurulunun kararı alındıktan sonra atamaya yetkili amirler tarafından (İl- ilçe Mem) verilebilmektedir.

Öğretmen öğrenciyi dışarı atabilir mi?

Görüyoruz ki eğitim-öğretim faaliyetleri ilköğretim için parasız ve zorunlu. Çocuğun eğitim hakkı ise her ne sebep altında olursa olsun engellenemez. Dolayısıyla öğrenciyi dersten atmak, hem iç hukukumuza hem de uluslararası sözleşmelere göre suçtur.

Öğrencisine tokat atan öğretmene ne ceza verilir?

3- Adli olarak 2000 TL para cezası alabilirsiniz, HAGB kararı verilebilir. 4- Öğrenci dövmenin cezası aylıktan kesme cezasıdır. Aday öğretmen için kötü sonuçlar yaratabilir ancak idare bu cezadan hafif bir ceza da uygulayabilir.

Bir öğretmen hangi durumlarda ceza alır?

Öğretmenler hangi kanuna göre ceza alır? İş lenen disiplin suçunun mahiyeti ve derecesine göre verilebilecek cezalar şunlardır: 1) İhtar, 2) Tevbih, 3) Ders ücretlerinin kesilmesi, 4) Maaş kesilmesi 5) Kıdem indirilmesi 6) Derece indirilmesi, 7) İstifa etmiş sayılmak, 8) Meslekten çıkarılmak.

Bir öğretmenin öğrenciye bağırması suç mudur?

Öğretmenin öğrenciye şiddet uygulaması Ceza Yasası’na (TCK) göre suç. Üstelik bu yalnızca fiziksel şiddet değil. Bağırmak, korkutmak, aşağılamak da şiddet kapsamında.

You might be interested:  Karatay Medresesi Hangi Seviyede Eğitim Verilmiştir?

Öğretmenin öğrenciye hakaret etme hakkı var mı?

Hiç kimsenin başka bir kimseyi aşağılamasına hakkı yoktur.

Öğretmen öğretmene hakaret ederse ne olur?

cezası da 6 aydan 2 yıla hapis cezasıdır

Bir öğretmen nasıl şikayet edilir?

Milli Eğitim Bakanlığı onun yerine yeni bir şikayet hattı kurdu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada MEBİM Alo 147 Öğretmen Şikayet Hattı’nın yerinen MEBİM 444 0 632 hattının açıldığı belirtildi. Öğretmen, veli, öğrenciler ve eğitimle ilgili herkes bu hattı arayarak hizmet alabilir.

Bir öğretmen bir öğrencinin telefonunu karıştırabilir mi?

Kızınız ve erkek arkadaşı arasındaki mesaj yolu ile haberleşmeyi, bu haberleşmenin tarafı olmayan öğretmeni tarafından, mesajların okunması sureti ile öğrenilmesi ve diğer öğretmenlere ifşa edilmesi bu suçun unsurlarının oluştuğu anlamına gelir. Altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası gerektirir.

Öğretmenin öğrenciye karşı tutumu nasıl olmalıdır?

2- Öğretmen-öğrenci ilişkisi için etkili bir model

 • İyi öğretmen sakindir, telaşlanmaz, sinirlenmez, soğuk kanlıdır.
 • İyi öğretmen ön yargılı ve yanlı değildir, öğrencilere eşit davranır.
 • İyi öğretmen her şeyden önce tutarlıdır. Değişmez, unutmaz, hata yapmaz.
 • İyi öğretmen her sorunun cevabını bilir.
 • Öğretmenin kulak çekmesi suç mu?

  Fakat belirtmek gerekir ki görüldüğü üzere gerek eğitim biliminde gerekse de eğitim hukukunda kulak çekme, çöp kenarında tek ayak üzerinde tutma gibi fiillere karşı yaklaşım ceza hukukunun aksine olumlu değildir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.