Öğrenci Oryantasyonu Ne Demek?

Oryantasyon, işe alıştırma programıdır. Oryantasyon’ un eş anlamı ‘‘uyum sağlama, alıştırma’’ anlamına gelir. Oryantasyon genellikle yeni dahil olduğunuz bir grup, kurum ya da oluşuma daha etkili yani heyecanını atmış olarak katılım sağlayabilmek için kullanılır.
Oryantasyon programları, genel olarak üniversiteye yeni katılan öğrencilerin uyum sürecini hızlandırmayı hedefler. Kabul edildiğiniz üniversitenin sosyal ve akademik imkanlarının tamamını hızlıca tanımanızı sağlar. Okulda karşılaşacağınız her türlü şeye hızlı bir bakış şansı verir.

Üniversite oryantasyonu ne demek?

Üniversite Oryantasyon Programı Nedir? Üniversiteye yeni kayıt yaptırmış öğrencileri, ders programlarına başlamadan önce üniversitenin işleyişi, akademinin dışında faaliyet gösteren birimleri, yerleşkeler ve öğrencilerin faydalanabilecek alanları ile ilgili bilgileri paylaşmak üzere hazırlanan programlardır.

Oryantasyonda ne olur?

Oryantasyon kelime anlamı olarak yönlendirme yapmak, kılavuzluk etmek anlamına gelir. Kelimenin kökeni Fransızcadır. Fransızca orientation kelimesinin Türkçe söylenişi oryantasyondur. İşe yeni başlayan çalışanların gereken tüm bilgileri edinmesi ve kısa sürede işe adapte olması için yapılan bir eğitimdir.

Oryantasyon ne zaman yapılır?

İşletmeye yeni giren ya da şirket içerisinde bölüm değiştiren personele işe başlama öncesi veya işe girdiği ilk günlerde uygulanan eğitimlere oryantasyon eğitimi adı verilir.Bu eğitimin amacı; personelin işin gerektirdiği tutum ve bilgileri edinmesinin, düşünsel ve bedensel becerilerin kazanmasının ve bu şekilde kısa

You might be interested:  Kyk Yurt Parası Nasıl Ödenir?

Üniversite oryantasyon haftası nedir?

Yeni işin veya okulun gereği olarak, yeni bilgilerin edinilmesi, düşünsel ve bedensel becerilerin kazandırılması maksadıyla uygulanan eğitsel programlardır. Bu eğitim süresi, farklı etmenlerle değişiklik göstermektedir. Ortalama oryantasyon süresi 1 hafta ile 8 hafta arasıdır.

Üniversite oryantasyon ne zaman yapılır?

Üniversiteyi Tanıma (Oryantasyon) Programı, her akademik yılın başında, Eylül-Ekim aylarında okula yeni başlayan öğrencilerin üniversiteyi ve sistemi yakından tanıması için Halkla İlişkiler ve Öğrenci Dekanlığı tarafından düzenlenip uygulanır.

Oryantasyon Süreçleri Nelerdir?

İşe yeni başlayacak çalışanların ilk iş gününden önce çalışma yeri ve bilgisayarının hazırlanması, e-posta adresinin alınması, telefon numarasının belirlenmesi, personel devam kartının hazırlanması, fotoğraflı kısa özgeçmişlerinin tüm kuruma sanal yolla veya ilan panosuna asılarak duyurulması, yeni çalışan için hoş

Etkili bir oryantasyon süreci kaç aşamadan oluşur?

“Oryantasyon eğitimi nasıl yapılır?” diye sorulduğunda karşımıza iki aşamalı bir süreç çıkıyor. Programdaki çalışanı kuruma alıştırma süreci İnsan Kaynakları Departmanı ile yürütülürken, işe ve mesai arkadaşlarına alışma süreci ise oryantasyonun sorumlusu ya da yöneticisi tarafından gerçekleştiriliyor.

Oryantasyon ve uyum sağlama aşaması nedir?

Oryantasyon, yönlendirme, kılavuzluk anlamlarını taşır. Oryantasyon süreci ise genellikle ik yönetimi içinde yer alan bir alıştırma-uyum aşamasını ifade eder. Aynı zamanda üniversite 101 diye tarif edilen üniversite yerleşkesine ve eğitimine ilk giriş yapmak da oryantasyon olarak geçiyor.

Oryantasyon programına katılmak zorunlu mu?

Katılmak zorunlu olur ama yoklama falan olmaz. mezun olana kadar oryantasyonu vermen lazim

Oryantasyon süreci nasıl olmalı?

İşte İnsan Kaynakları uzmanları için doğru oryantasyon ipuçları:

 1. Plan yapın. Yeni çalışana doğru oryantasyon vermenin ilk adımı plan yapmaktan geçiyor.
 2. Çalışanı bekletmeyin.
 3. Oryantasyon öncesi çalışanı bilgilendirin.
 4. Çalışanların rahat etmesini sağlayın.
 5. Dürüst olun.
 6. Çalışanların hemen işe koyulmasını beklemeyin.
You might be interested:  Kpss Eğitim Bilimleri Ne?

Oryantasyon eğitiminde neler yapılır?

Oryantasyon eğitimi nasıl yapılır?

 • Ön hazırlık aşaması:
 • Yetkili kişiler tarafından kurumun tanıtımı:
 • İşletme bünyesinde bulunan yöneticiler ile tanışma:
 • Personele kendi departmanının ve işinin tanıtılması:
 • İnsan kaynaklarına dair uygulamaların tanıtımı:
 • Çalışma ortamına dair kural ve işleyişin anlatılması:
 • Üniversite oryantasyon haftası ders olur mu?

  ilk hafta ders olur da yoklama duruma göre değişir. eğer okulda ders-ekleme bırakma haftası varsa hocalar genelde almaz yoklama.

  Oryantasyon programı nasıl yapılır?

  Oryantasyon süreci nasıl hazırlanır?

  1. Şirketin kurumsal kimliğini tanıma.
  2. Departmanları ve görevlerini tanıma.
  3. Şirketin değerlerini anlama.
  4. Fiziksel koşulları tanıma.
  5. Çalışma koşullarını anlama.
  6. İş yapış biçimlerini değerlendirme.

  Oryantasyon belgesi nasıl alınır?

  Usta öğretici belgesi uzaktan eğitim şeklinde yapılan kurs sonunda alınır. Kurs programını başarı ile tamamlayan katılımcılar üniversite onaylı usta öğretici oryantasyon belgesi alırlar. Açılacak kurs programlarının zamanlarını sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.