Öğrenci Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Pasaport süresi istenildiği kadar uzatılabilir. Pasaport süresini uzatmak için ilk olarak randevu alınmalıdır. Ardından ise istenilen belgelerle ilgili yere başvurmak ve yenileme ücretini ödemek gerekir.
Pasaport süresini uzatmak için nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünden randevu alınması gerekiyor. İnternet çağında yaşadığımız için bunu online olarak halledebiliriz. İsteğe göre ALO 199’u arayarak ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu talebi oluşturarak başvuru yapılıyor.

Öğrenci pasaportu öğrencilik bitince ne olur?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor. Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

Pasaport süresi nasıl uzatılır 2021?

Pasaport yenileme işlemleri ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden alınan randevu ile sürdürülmektedir. Randevular Alo 199 çağrı merkezinden ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden alınabilmektedir.

Pasaport süresi ne zaman uzatılır?

Pasaport Süresi Uzatma Mümkün Müdür? Pasaport süresini uzatma işlemi olarak anılmaya devam etse de artık böyle bir işlem yok diyebiliriz. Çünkü artık eski tip pasaportların kullanım süresi 2011’de çipli pasaporta geçilerek sona erdi.

You might be interested:  Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Merkez Bina Nerede?

Pasaportun süresi bitmeden yenilenir mi?

Pasaport sisteminin değişmesiyle birlikte geçerlilik süresi sona eren pasaportlar içerisinde yer olsa bile yenilenmiyor, yeni bir defter almak gerekiyor. Yani pasaport süresi uzatma diye bir işlem yok.

Mezun olduktan sonra öğrenci pasaportu geçerli mi?

Üniversiteden mezun olduktan sonra harçsız öğrenci pasaportu geçerli olur mu? Eğer öğrenci pasaportunuzu üniversiteden mezun olmadan önce çıkarttı iseniz, eğitim aldığınız kurumdan mezun olsanız dahi geçerliliğini pasaportunuzu bitiş tarihine kadar koruyacaktır.

Öğrenci pasaportu süresi dolunca ne olur?

Pasaportunuz için belirlediğiniz geçerlilik süresi bittiğinde ise mevcut pasaportunuz için pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yine istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve yurt dışı seyahatlerinize devam edebilirsiniz.

Pasaport süresi uzatma nerede yapılır?

Bunun için ilgili nüfus müdürlüğünden online randevu alınabilir ya da ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden gerekli bilgiler edinilebilir. Pasaport başvurusu için gereken belgelerin yanı sıra eski pasaportla beraber nüfus müdürlüğüne başvurularak uzatma işlemi gerçekleştirilebilir.

Pasaport süresini uzatmak için neler gerekli?

Pasaport yenileme için istenen belgeler ise şunlardır:

 • Şu an kullanılan pasaport.
 • Nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Pasaport almak istenen yıla göre ödenmiş harç ve defter bedellerinin ‘tahsil edilmiştir’ kaşeli dekontları.
 • Parmak izi.
 • 18 yaş altı çocuklar için muvafakatname.
 • Pasaport kaç ay kala yenilenir?

  Son kullanma tarihine ne kadar kala pasaport yenilenebilir? Dünya genelinde 6 ay geçerli pasaport kuralı mevcuttur. Seyahat tarihinizden altı ay sonra, bu kuralı uygulayan ülkeler pasaportunuzun geçerli olmasını talep ediyor.

  Pasaport süresi nasıl uzatılır 2022?

  Pasaport Yenileme Randevusu 2022

  Pasaport yenileme işlemi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekir. Alo 199 çağrı merkezinden veya https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden randevu alınabilir. https://randevu.nvi.gov.tr/ sayfasına gidin.

  You might be interested:  Yurt Paraları Ne Zaman Yatacak?

  Pasaportun süresi bitince ne olur?

  Türkiye’de aldığınız bir pasaportun süresi geçtiği takdirde tekrar süre uzatmanızın imkânı bulunmamaktadır. Süresi biten pasaportlarınız geçersiz sayılacaktık. Bu sorunu yeni pasaport başvurusu yaparak aşmanız gerekmektedir. Pasaport süresi bitince de yeni pasaport alma işlemleri harfiyen uygulanmaktadır.

  Eski pasaporttaki vizeler geçerli mi?

  Genel olarak ifade etmek gerekirse süresi dolmuş bir pasaportta bulunan geçerli bir vize, üzerine iptal damgası vs. basılarak geçersiz kılınmadığı müddetçe geçerlidir ve pasaportla birlikte ibraz edilebilir. Ancak vize rejimleri ülkeden ülkeye değişmektedir.

  Pasaport süresi uzatıldığında pasaport numarası değişir mi?

  Pasaport yenilenmesi halinde pasaport seri numarası da değişmektedir.

  Pasaport yenileme süresi kaç gündür?

  Pasaportun yenilenme süreci herkesin pasaportuna bağlıdır. Ancak yenilenen pasaportun tekrar kişinin adresine ulaştırması fazla uzun sürmez. Yaklaşık 5 ila 10 gün içerisinde yenilenmiş pasaport sahibine ulaşır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.