Öğrenci Pasaportu Hangi Ülkelerde Geçerli?

Öğrenci pasaportları Japonya, Amerika, Ukrayna, İtalya, Polonya, İngiltere ve Rusya olmak üzere pek çok ülkede geçerlidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ülkelerin öğrencilere tanımış olduğu vize haklarıdır.
Öğrenci pasaportu ile gidilebilecek ülkeler

 • Öğrenci pasaportları Japonya, Amerika, Ukrayna, İtalya, Polonya, İngiltere ve Rusya olmak üzere pek çok ülkede geçerlidir.
 • Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeleri bu başlık altında sıraladık.
 • Çeşitleri.
 • Türkiye öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir?

  Bunlar Filipinler, Hong Kong, İran, Singapur, Malezya, Katar, Güney Kore, Japonya, Tayland ve Kazakistan’dır. Turistik gezi, dil eğitimi vb. sebeplerden dolayı yalnızca pasaportunu çıkarttıran öğrenciler kolaylıkla giriş yapabilirler.

  Öğrenci pasaportu ile her yere gidilir mi?

  Son düzenleme ile birlikte bu da zorunluluk olmaktan kalkmış. Yani 25 yaş altı öğrencilere gerekmiyor. Ancak 25 yaşını aşmış öğrenciler, okul sebebiyle (konferans, müsabaka gibi) yurt dışına gidiyorsa, harçsız pasaport alabilmeleri için bu hala gerekiyor olabilir.

  Öğrenci pasaportu kaç yıl geçerli?

  18 yaş altı öğrencilere en fazla 5 yıl süreyle öğrenci pasaportu verilmektedir. E-devlet ya da okuldan alınan öğrenci belgesi eşliğinde her iki ebeveyniyle birlikte nüfus müdürlüklerine başvuru yaptıklarında harçsız öğrenci pasaportu çıkarabilirler.

  You might be interested:  540 Saatlik Özel Eğitim Sertifikası Ne Ise Yarar?

  10 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

  6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL’den 309 TL’ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL’ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL’ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL’ye, 4-10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL’den 1478 TL’ye yükselecek.

  Öğrenci pasaportu 25 yaşından sonra ne olur?

  25 yaş üzeri öğrenciler; eğer 25 yaşından büyükseniz ve üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans gibi bölümlerinde iseniz yine harçsız öğrenci pasaportu almanız mümkün. Fakat normal şartlarda sadece 1 yıllık alabiliyorsunuz.

  Öğrenci pasaportu ne renk olur?

  Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir.

  Öğrenci pasaportu nerelerde kullanılır?

  25 yaş altı olan ve öğrenci olan herkes eğitim amaçlı ya da tatil amaçlı olması fark etmeksizin yurt dışına çıkmak için harçsız bordo pasaporta başvurabilir. Ancak öğrencinin 18 yaş altı olması durumunda pasaport alabilmesi için defter bedeli ödemesi gerekmektedir.

  Öğrenci pasaportu kaç yaşında alınır?

  18 yaşın altındaki öğrenciler, en fazla 5 yıl süre geçerli öğrenci pasaportu alabilirler. 18 yaşın altındaki öğrencilerin gelişim çağında olması nedeniyle görünümlerinin hızla değişmesi nedeniyle süre 5 yıl ile kısıtlanıyor. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin pasaport başvurusunu aileleriyle birlikte yapması gerekiyor.

  Öğrenci pasaportun süresi bitince ne yapılır?

  Pasaportunuz için belirlediğiniz geçerlilik süresi bittiğinde ise mevcut pasaportunuz için pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yine istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve yurt dışı seyahatlerinize devam edebilirsiniz.

  Öğrenci pasaport süresi nasıl uzatılır?

  Pasaport süresini uzatmak için nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünden randevu alınması gerekiyor. İnternet çağında yaşadığımız için bunu online olarak halledebiliriz. İsteğe göre ALO 199’u arayarak ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu talebi oluşturarak başvuru yapılıyor.

  You might be interested:  Youtube Öğrenci Üyeliği Nasıl Yapılır?

  Öğrenci pasaportu ne zaman geçersiz olur?

  Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler için 5 yıl geçerlilik koşulu yoktur, 25 yaşına kadar öğrenci pasaportu alma hakkı vardır ve 25 yaşından gün aldığınız gün geçersiz olacak şekilde düzenlenmektedir.

  10 yıllık pasaport ücreti kaç euro 2021?

  4-10 yıllık pasaport: 107 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.) * Kişinin en son pasaportunun bitiş tarihinden bu yana aradan 10 yıl geçmiş ise, bir kereye mahsus geriye dönük olarak 5 yıllık süre ücreti tahsil edilir.

  18 Yaş Altı pasaport harç bedeli ne kadar?

  Okul dönemindeyse çocuğunuz, unutmayın harç ödemeniz gerekmiyor. Sadece 160TL olan 2020 pasaport defter bedelini ödeyerek pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

  2022 öğrenci pasaportu ne kadar?

  Öğrenci Pasaport Ücreti 2022 Ne Kadar? Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir. Defter bedeli ödemesi yeterli olacaktır. 2022 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.