Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır 2017?

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? Gerekli belgeler ile birlikte randevu.nvi.gov.tr adresinden girerek başvuru yapacağınız nüfus müdürlüğünden randevunuzu alabilirsiniz. Bordo pasaport olarak başvuracaksınız, öğrenci pasaportu yazmıyor diye şaşırmayın.
Sebebi ister Erasmus, ister Interrail olsun hiç fark etmez, harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altı öğrenciler sahip.

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER

 1. Nüfus Cüzdanının Aslı
 2. 2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf.
 3. 3. Eski Pasaportlar (Varsa)
 4. Pasaport Bedeli Dekontu.
 5. Öğrenci Belgesi.

Öğrenci pasaportu en fazla kaç yıllık?

18 yaş altı öğrencilere en fazla 5 yıl süreyle öğrenci pasaportu verilmektedir. E-devlet ya da okuldan alınan öğrenci belgesi eşliğinde her iki ebeveyniyle birlikte nüfus müdürlüklerine başvuru yaptıklarında harçsız öğrenci pasaportu çıkarabilirler.

10 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL’den 309 TL’ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL’ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL’ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL’ye, 4-10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL’den 1478 TL’ye yükselecek.

Öğrenci pasaportu 25 yaşından sonra ne olur?

25 yaş üzeri öğrenciler; eğer 25 yaşından büyükseniz ve üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans gibi bölümlerinde iseniz yine harçsız öğrenci pasaportu almanız mümkün. Fakat normal şartlarda sadece 1 yıllık alabiliyorsunuz.

You might be interested:  2021 Ve 2022 Eğitim Öğretim Yılı Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Ücretsiz öğrenci pasaportu nasıl alınır?

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 25 yaş altı öğrenciler, harç ücretini ödememek için öncelikle Nüfus Müdürlüğü üzerinden bordo pasaporta başvuru yapmalıdır. Randevu anında öğrenci pasaportu başvurusu olduğunu gişe memurlarına bildiren öğrenciler, harç bedelinden muaf olur.

Öğrenci pasaportu süresi dolunca ne olur?

Pasaportunuz için belirlediğiniz geçerlilik süresi bittiğinde ise mevcut pasaportunuz için pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yine istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve yurt dışı seyahatlerinize devam edebilirsiniz.

5 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

Öğrenci pasaportu alırken pasaport harcı ödenmiyor. Öğrenciler sadece 2022 yılı pasaport ücretleri için belirlenen tutarlara göre 225 TL değerinde olan defter bedelini ödeyerek öğrenci pasaportu alabilir. 25 yaşından büyük öğrenciler hem defter bedeli hem de harç bedeli ödemeliler.

10 yıllık pasaport ücreti kaç euro 2021?

4-10 yıllık pasaport: 107 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.) * Kişinin en son pasaportunun bitiş tarihinden bu yana aradan 10 yıl geçmiş ise, bir kereye mahsus geriye dönük olarak 5 yıllık süre ücreti tahsil edilir.

18 Yaş Altı pasaport harç bedeli ne kadar?

Okul dönemindeyse çocuğunuz, unutmayın harç ödemeniz gerekmiyor. Sadece 160TL olan 2020 pasaport defter bedelini ödeyerek pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu kaç yaş sınırı?

492 sayılı Harçlar Kanununa eklenen 85/h maddesi uyarınca, tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış vatandaşlarımız için, öğrenim gördüklerini okullarından alacakları öğrenim belgesi ile belgelendirmeleri halinde ve pasaport defter bedelini ödemeleri koşuluyla harçsız pasaport düzenlenebilecektir.

Öğrenci pasaportu kaç yaşına kadar geçerli?

Öğrenci pasaportu; 25 yaş altında olan ve öğrenimine devam eden kişilerin harç ödemeden alabileceği bordo pasaport türüdür. Klasik bordo pasaporttan tek farkı da harç ödenmemesidir.

You might be interested:  Kyk Yurt Ücreti Ne Kadar 2022?

Lise mezunu öğrenci pasaportu alabilir mi?

Öğrenci pasaportu almak için bazı basit evrak işlerini halletmeniz gerekiyor. Öncelikle belirtmem gerekir ki, harçsız öğrenci pasaportu’nu herhangi bir sebep göstermeksizin İlkokul, Ortaokul, Lise veya Üniversite eğitimi alan öğrenciler başta olmak üzere 25 yaş altı her öğrenci alabilir!

Üniversite öğrencilerine pasaport ne kadar 2021?

Öğrenci pasaportu çıkarmak istiyorsanız harç bedeli ödemeniz gerekmiyor. Yalnızca defter bedelini ödeyerek öğrenci pasaportuna sahip olabilirsiniz. 2021 ile birlikte pasaport defter bedeli 180₺ olmuştur. Gerekli evrakları tamamladığınız takdirde ve 24,5 yaşı doldurmayan her öğrenci, öğrenci pasaportunu çıkarabilir.

Pasaport için e devlet öğrenci belgesi geçerli mi?

– Öğrenci Belgesi: Öğrenci belgenizi, son 60 gün içerisinde almak koşulu ile e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Diğer seçenek; öğrenci belgesini okulunuzdan/üniversitenizden almak. Üniversitenin öğrenci işlerinden aldığınız belgenin ıslak imzalı olduğuna dikkat edin.

Öğrenci pasaport için ne gerekli?

Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda istenen evraklar öğrenci belgesi dışında bordo pasaport işlemleri ile bire bir aynı.

 • Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı aslı
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • 3. Eski pasaport (varsa)
 • Pasaport defter bedeli dekontu.
 • Öğrenci belgesi.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published.