Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır 2022?

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

 • Okuldan veya e-devlet’ten öğrenci belgeni al.
 • Nüfus müdürlüğünden pasaport randevusu al.
 • 2022 İçin 238 TL öğrenci pasaportu cüzdan bedelini öde.
 • 2 adet biyometrik fotoğrafın ve nufüs cüzdanınla randevu gününde başvur
 • 1 hafta bekledikten sonra öğrenci pasaportun kapına gelsin.
 • 18 yaş altı öğrencilere en fazla 5 yıl süreyle öğrenci pasaportu verilmektedir. E-devlet ya da okuldan alınan öğrenci belgesi eşliğinde her iki ebeveyniyle birlikte nüfus müdürlüklerine başvuru yaptıklarında harçsız öğrenci pasaportu çıkarabilirler.

  Ücretsiz öğrenci pasaportu nasıl alınır?

  Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 25 yaş altı öğrenciler, harç ücretini ödememek için öncelikle Nüfus Müdürlüğü üzerinden bordo pasaporta başvuru yapmalıdır. Randevu anında öğrenci pasaportu başvurusu olduğunu gişe memurlarına bildiren öğrenciler, harç bedelinden muaf olur.

  Öğrenci pasaport nasıl çıkartılır 2022?

  Öğrenci pasaportu alırken pasaport harcı ödenmiyor. Öğrenciler sadece 2022 yılı pasaport ücretleri için belirlenen tutarlara göre 225 TL değerinde olan defter bedelini ödeyerek öğrenci pasaportu alabilir. 25 yaşından büyük öğrenciler hem defter bedeli hem de harç bedeli ödemeliler.

  Öğrenci pasaportu en fazla kaç yıllık?

  18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor. Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor. 25 yaştan kastedilen 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) olmak.

  You might be interested:  4+4+4 Eğitim Sistemine Ne Zaman Geçildi?

  Öğrenci pasaportu kimler alabilir?

  Öğrenci pasaportu; 25 yaş altında olan ve öğrenimine devam eden kişilerin harç ödemeden alabileceği bordo pasaport türüdür. Klasik bordo pasaporttan tek farkı da harç ödenmemesidir.

  10 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

  Yine 2021 yılında 227,20 TL olan 6 aylık pasaport harç bedeli ise geçen yıla oranla %36,20 oranında artarak 309,40 TL’ye çıktı. Buna göre 2021 yılında 407,20 TL olarak ödenen 6 aylık pasaport ücreti 2022 yılında 534,40 TL’ye çıkarken, 1.265,40 TL olan 10 yıllık pasaport ücreti ise 2022 yılında 1.730,30TL’ye yükseldi.

  Öğrenciye pasaport ne kadar 2022?

  Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir. Defter bedeli ödemesi yeterli olacaktır. 2022 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir. 25 yaşından büyük öğrenciler ise bordo pasaport harç bedeli ve defter bedeline tabi tutulmaktadır.

  Öğrenci pasaportu 25 yaşından sonra ne olur?

  25 yaş üzeri öğrenciler; eğer 25 yaşından büyükseniz ve üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans gibi bölümlerinde iseniz yine harçsız öğrenci pasaportu almanız mümkün. Fakat normal şartlarda sadece 1 yıllık alabiliyorsunuz.

  2022 pasaport kaç günde çıkar?

  Pasaport başvurusu Türkiye’de yapıldığında pasaport kaç gün sonra teslim edilir? Pasaport başvurusu yapıldıktan sonraki 2 iş günü içerisinde hazırlanan pasaportlar en geç; il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilir.

  Öğrenci pasaportu süresi dolunca ne olur?

  Pasaportunuz için belirlediğiniz geçerlilik süresi bittiğinde ise mevcut pasaportunuz için pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yine istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve yurt dışı seyahatlerinize devam edebilirsiniz.

  Pasaport en az kaç yıllık?

  Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

  Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır.

  You might be interested:  Hijyen Eğitim Belgesi Nasıl Alınır?

  Öğrenci pasaportu ne zaman geçersiz olur?

  Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler için 5 yıl geçerlilik koşulu yoktur, 25 yaşına kadar öğrenci pasaportu alma hakkı vardır ve 25 yaşından gün aldığınız gün geçersiz olacak şekilde düzenlenmektedir.

  Harçsız öğrenci pasaportu ne kadar?

  Harçsız öğrenci pasaportu almak isteyen öğrencilerin, Birim Öğrenci İşlerinden aldıkları öğrenci belgesi ile Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir. Pasaport defter bedelinin ödendiğini gösteren dekont (Defter bedeli 2022 yılı için Maliye Bakanlığı tarafından 225,00 TL olarak belirlenmiştir.

  Öğrenci pasaport için ne gerekli?

  Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda istenen evraklar öğrenci belgesi dışında bordo pasaport işlemleri ile bire bir aynı.

 • Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı aslı
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • 3. Eski pasaport (varsa)
 • Pasaport defter bedeli dekontu.
 • Öğrenci belgesi.
 • Öğrenci pasaportu ile hangi ülkelere gidebilir?

  Öğrenci pasaportu ile gidilebilecek ülkeler

 • Öğrenci pasaportları Japonya, Amerika, Ukrayna, İtalya, Polonya, İngiltere ve Rusya olmak üzere pek çok ülkede geçerlidir.
 • Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeleri bu başlık altında sıraladık.
 • Çeşitleri.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published.