Öğrenci Pasaportu Ne Kadar 2020?

2020 Pasaport Harç Ücretleri Öğrenci pasaportu ne kadar Pasaport harç bedeli 6 aylık süre için 2019 yılında harç bedeli 170. 40 lira iken 2020 yılında 208.8 lira olarak belirlenmiştir.

10 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir, sadece defter bedeli ödemesi yapılmalıdır. 2022 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir.

Öğrenci pasaport ücreti kaç yıllık?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor. Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

Öğrenci pasaportu 25 yaşından sonra ne olur?

25 yaş üzeri öğrenciler; eğer 25 yaşından büyükseniz ve üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans gibi bölümlerinde iseniz yine harçsız öğrenci pasaportu almanız mümkün. Fakat normal şartlarda sadece 1 yıllık alabiliyorsunuz.

Pasaport öğrencilere ücretsiz mi?

25 yaşından küçük öğrenciler pasaport harcından muaftır. 25 yaşından büyük öğrenciler pasaport almak istiyorlarsa standart prosedüre tabi tutulurlar. Bu noktada defter ücreti öderler.

You might be interested:  Kyk Yurt Başvurusu Ne Zaman 2022?

Lise mezunu öğrenci pasaportu alabilir mi?

Öğrenci pasaportu almak için bazı basit evrak işlerini halletmeniz gerekiyor. Öncelikle belirtmem gerekir ki, harçsız öğrenci pasaportu’nu herhangi bir sebep göstermeksizin İlkokul, Ortaokul, Lise veya Üniversite eğitimi alan öğrenciler başta olmak üzere 25 yaş altı her öğrenci alabilir!

25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci Pasaportundan faydalanabilir mi?

Harçsız öğrenci pasaportu demek, 25 yaş altındaki tüm öğrencilerin harç ödemeden çıkartabileceği bordo pasaport demek. Yani çok uygun fiyata pasaport çıkarma hakkına sahip olunuyor. Öğrenci pasaportuna sahip olma koşulunu sağlayan herkes bu hizmetten yararlanabilir.

10 yıllık pasaport ücreti kaç euro 2021?

4-10 yıllık pasaport: 107 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.) * Kişinin en son pasaportunun bitiş tarihinden bu yana aradan 10 yıl geçmiş ise, bir kereye mahsus geriye dönük olarak 5 yıllık süre ücreti tahsil edilir.

18 Yaş Altı pasaport harç bedeli ne kadar?

Okul dönemindeyse çocuğunuz, unutmayın harç ödemeniz gerekmiyor. Sadece 160TL olan 2020 pasaport defter bedelini ödeyerek pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu kaç yaşında alınır?

18 yaşın altındaki öğrenciler, en fazla 5 yıl süre geçerli öğrenci pasaportu alabilirler. 18 yaşın altındaki öğrencilerin gelişim çağında olması nedeniyle görünümlerinin hızla değişmesi nedeniyle süre 5 yıl ile kısıtlanıyor. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin pasaport başvurusunu aileleriyle birlikte yapması gerekiyor.

Öğrenciye pasaport ne kadar 2022?

Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir. Defter bedeli ödemesi yeterli olacaktır. 2022 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir. 25 yaşından büyük öğrenciler ise bordo pasaport harç bedeli ve defter bedeline tabi tutulmaktadır.

Öğrenci pasaportu kimler alabilir?

Kimler Öğrenci Pasaportu Alabilir? 25 yaş altı olan ve öğrenci olan herkes eğitim amaçlı ya da tatil amaçlı olması fark etmeksizin yurt dışına çıkmak için harçsız bordo pasaporta başvurabilir. Ancak öğrencinin 18 yaş altı olması durumunda pasaport alabilmesi için defter bedeli ödemesi gerekmektedir.

You might be interested:  Eğitim Parası Ne Zaman Yatar?

Öğrenci pasaportun süresi bitince ne yapılır?

Pasaportunuz için belirlediğiniz geçerlilik süresi bittiğinde ise mevcut pasaportunuz için pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yine istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve yurt dışı seyahatlerinize devam edebilirsiniz.

Harçsız öğrenci pasaportu hangi ülkelerde geçerli?

Öğrenci pasaportu ile gidilebilecek ülkeler

 • Öğrenci pasaportları Japonya, Amerika, Ukrayna, İtalya, Polonya, İngiltere ve Rusya olmak üzere pek çok ülkede geçerlidir.
 • Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeleri bu başlık altında sıraladık.
 • Çeşitleri.
 • Pasaport en az kaç yıllık?

  Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

  Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır.

  Öğrenci pasaport için ne gerekli?

  Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda istenen evraklar öğrenci belgesi dışında bordo pasaport işlemleri ile bire bir aynı.

 • Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı aslı
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • 3. Eski pasaport (varsa)
 • Pasaport defter bedeli dekontu.
 • Öğrenci belgesi.
 • Pasaport harcından kimler muaf?

  Bu çerçevede bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan üniversite öğretim elemanları ve öğrenciler pasaport işlemlerinde ve yurt dışına çıkışlarında, pasaport veya yurt dışı çıkış harcından muaf tutulabilirler.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.