Öğrenci Pasaportu Ne Kadar Geçerli?

Başvurunuzdan sonra pasaportunuz kısa bir süre içinde elinizde olacaktır. Geçerlilik süresi 25 yaşınıza kadardır. Eğer 21 yaşında öğrenci pasaportuna başvuru yaptıysanız sizlere 4 yıllık pasaport verilir. Eğer 20 yaşında bu pasaportu almak için başvuru yaptıysanız bu durumda da sizlere 5 yıllık pasaport verilir.
18 yaşından 25 yaşına kadar eğitiminizin devam edeceği süre kadar öğrenci pasaportu çıkarabilirsiniz. 18 yaşındaysanız ve öğrenciliğiniz 6 yıl daha devam edeceği öğrenci belgenizle ispat edilmişse 6 yıllık pasaport çıkarmanız mümkün. Öğrenci olma süreniz 2 yıl ise o zaman 2 yıllık pasaport alabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu 25 yaşından sonra ne olur?

25 yaş üzeri öğrenciler; eğer 25 yaşından büyükseniz ve üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans gibi bölümlerinde iseniz yine harçsız öğrenci pasaportu almanız mümkün. Fakat normal şartlarda sadece 1 yıllık alabiliyorsunuz.

Öğrenci pasaportu öğrencilik bitince ne olur?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor. Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

10 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

Yine 2021 yılında 227,20 TL olan 6 aylık pasaport harç bedeli ise geçen yıla oranla %36,20 oranında artarak 309,40 TL’ye çıktı. Buna göre 2021 yılında 407,20 TL olarak ödenen 6 aylık pasaport ücreti 2022 yılında 534,40 TL’ye çıkarken, 1.265,40 TL olan 10 yıllık pasaport ücreti ise 2022 yılında 1.730,30TL’ye yükseldi.

You might be interested:  Zoom'Da Arka Plan Nasıl Yapılır Bilgisayar Öğrenci?

25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci Pasaportundan faydalanabilir mi?

Harçsız öğrenci pasaportu demek, 25 yaş altındaki tüm öğrencilerin harç ödemeden çıkartabileceği bordo pasaport demek. Yani çok uygun fiyata pasaport çıkarma hakkına sahip olunuyor. Öğrenci pasaportuna sahip olma koşulunu sağlayan herkes bu hizmetten yararlanabilir.

Öğrenci pasaportu kaç yaş sınırı?

492 sayılı Harçlar Kanununa eklenen 85/h maddesi uyarınca, tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış vatandaşlarımız için, öğrenim gördüklerini okullarından alacakları öğrenim belgesi ile belgelendirmeleri halinde ve pasaport defter bedelini ödemeleri koşuluyla harçsız pasaport düzenlenebilecektir.

Mezun olduktan sonra öğrenci pasaportu geçerli mi?

Üniversiteden mezun olduktan sonra harçsız öğrenci pasaportu geçerli olur mu? Eğer öğrenci pasaportunuzu üniversiteden mezun olmadan önce çıkarttı iseniz, eğitim aldığınız kurumdan mezun olsanız dahi geçerliliğini pasaportunuzu bitiş tarihine kadar koruyacaktır.

Öğrenci pasaportu ne zaman geçersiz olur?

Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler için 5 yıl geçerlilik koşulu yoktur, 25 yaşına kadar öğrenci pasaportu alma hakkı vardır ve 25 yaşından gün aldığınız gün geçersiz olacak şekilde düzenlenmektedir.

Öğrenci pasaport süresi nasıl uzatılır?

Pasaport süresini uzatmak için nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünden randevu alınması gerekiyor. İnternet çağında yaşadığımız için bunu online olarak halledebiliriz. İsteğe göre ALO 199’u arayarak ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu talebi oluşturarak başvuru yapılıyor.

5 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

Öğrenci pasaportu alırken pasaport harcı ödenmiyor. Öğrenciler sadece 2022 yılı pasaport ücretleri için belirlenen tutarlara göre 225 TL değerinde olan defter bedelini ödeyerek öğrenci pasaportu alabilir. 25 yaşından büyük öğrenciler hem defter bedeli hem de harç bedeli ödemeliler.

10 yıllık pasaport ücreti kaç euro 2021?

4-10 yıllık pasaport: 107 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.) * Kişinin en son pasaportunun bitiş tarihinden bu yana aradan 10 yıl geçmiş ise, bir kereye mahsus geriye dönük olarak 5 yıllık süre ücreti tahsil edilir.

You might be interested:  Yurt Kayıtları Nasıl Yapılır?

10 yıllık pasaport ne kadar 2022?

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, bu artışlarla birlikte 2021 yılında toplam 407,20 TL ödeyerek sahip olabildiğiniz 6 aylık pasaport ücreti, 2022 yılında 534,40 TL’ ye ulaşmıştır. Aynı şekilde 1.265,40 TL olan 10 yıllık pasaport ücreti ise 2022 yılında 1.730,30TL olarak güncellenmiştir.

Öğrenciler hangi pasaportu alabilir?

Online başvuru yaparken pasaport türleri arasında öğrencilere özel bir seçenek yoktur. Pasaport başvurusu esnasında bordo pasaportu seçmek yeterlidir. Bu noktada sadece 25 altı öğrenim gören kişilerin harç bedelinden muaf tutulacağı unutulmamalıdır.

Harçsız pasaport ne demek?

Öğrenci pasaportu; 25 yaş altında olan ve öğrenimine devam eden kişilerin harç ödemeden alabileceği bordo pasaport türüdür. Klasik bordo pasaporttan tek farkı da harç ödenmemesidir.

Öğrenci pasaport için ne gerekli?

Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda istenen evraklar öğrenci belgesi dışında bordo pasaport işlemleri ile bire bir aynı.

  • Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı aslı
  • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
  • 3. Eski pasaport (varsa)
  • Pasaport defter bedeli dekontu.
  • Öğrenci belgesi.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published.