Özel Eğitim Öğretmeni Nasıl Olunur?

Özel Eğitim Öğretmeni olmak için dört yıllık üniversite eğitimi alınır. İlgili mesleki uzmanlık eğitimlerini de eklendiğinde toplamda 5 senelik bir eğitim süresi vardır. Kimler Özel Eğitim Öğretmeni Olabilir?
Özel Eğitim öğretmeni olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü’nü okumak gerekmektedir. Özel Eğitim öğretmeni, eğitim kurumlarında, engelli bireylere eğitim verir ve onların yaşam koşullarını iyileştirecek bilgiler kazandırır.

Özel eğitim öğretmeni olmak için kaç yıl okunur?

Özel Eğitim Öğretmenliği, üniversitelerde Eğitim Fakültesi bünyesinde eğitimi verilmekte olan ve yalnızca Sözel puan türüne göre öğrenci kabul eden 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Kimler özel eğitim uzmanı olabilir?

Fizyoterapist ve Rehabilitasyon uzmanları, Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri, Rehber Öğretmenler, Odyologlar, Psikologlar, Hemşireler, Sınıf Öğretmenleri, Müzik, Resim, Beden Eğitimi öğretmenleri bu kursa katıldıklarında özel eğitim kurumlarında uzman veya usta öğretici olarak çalışabilirler.

Özel eğitim öğretmeni olmak zor mu?

Konumuza dönersek, özel eğitim öğretmeni olmak kolaydır. 2019 taban atama puanlarına göre KPSS ile 68 puanı alan olabilir. YKS için 400 puan alan bölüme girebilir. Yani bu bakışın sonucu, kolaydır.

You might be interested:  Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Özel eğitim öğretmenliği nasıl bir meslek?

Özel eğitim öğretmenliği, normal eğitim teknikleri dışında kalan kişilere eğitim ve öğretim veren bir meslektir. Özel eğitim öğretmenliği genel olarak çeşitli duygusal, fiziksel, öğrenme ya da zeka engeli olan öğrencilere eğitim ve öğretim vermek üzere özel olarak yetiştirilir.

Özel eğitim öğretmenliği 2 yılda biter mi?

Özel eğitim öğretmenliği bölümü 4 yıllık eğitim vermektedir.

Özel eğitim öğretmenliği yılda kaç mezun veriyor?

2018 yılında bu bölüme başlayan öğrenci sayısı 2.8k civarında. Bu öğrenciler 2022 yılında mezun olacaklar. Yani 2021 de üniversiteye başlayanlar 1.sınıfı bitirince. Yaklaşık 18 bin açık var, her sene 3 değil 4k mezun verilse; açık yine kapanmaz.

Özel eğitim sertifikası kimlere verilir?

Eğitim Programına Kimler Katılabilir

 • En Az Lise Mezunları
 • Fizyoterapist ve Rehabilitasyon uzmanları
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri.
 • Rehber Öğretmenler.
 • Odyologlar.
 • Psikologlar.
 • Hemşireler.
 • Sınıf Öğretmenleri.
 • Özel eğitim sertifikası hangi branş öğretmenlerine?

  Fizyoterapist ve Rehabilitasyon uzmanları, Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri, Rehber Öğretmenler, Odyologlar, Psikologlar, Hemşireler, Sınıf Öğretmenleri, Müzik, Resim, Beden Eğitimi öğretmenleri bu kursa katıldıklarında özel eğitim kurumlarında uzman veya usta öğretici olarak çalışabilirler.

  Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kimler çalışır?

  İşitme engelli sınıf öğretmenleri, Zihinsel engelli sınıf öğretmenleri, Çocuk gelişimi ve eğitimcileri, Sosyal hizmet uzmanları gibi pek çok alandan uzmanlar bulunur.

  Özel eğitim öğretmenliği kaç bin?

  Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü 2021 taban puanları en düşük 287,83927, en yüksek 447,18513’tür. Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü 2021 başarı sıralaması en düşük 273033, en yüksek 1852’dir.

  Özel eğitim öğretmenliği kazanmak için hangi dersler var?

  Özel Eğitim Öğretmenliği İçin En Az Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

 • TYT Türkçe: 24,00.
 • TYT Matematik: 2,00.
 • TYT Fen Bilimleri: 1,75.
 • TYT Sosyal Bilimler: 13,75.
 • AYT TDE: 19,00.
 • AYT Tar-1: 5,00.
 • AYT Coğ-1: 6,00.
 • AYT Tar-2: 7,25.
 • You might be interested:  Ümraniye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nasıl Gidilir?

  Özel eğitim öğretmeni okulda ne yapar?

  Özel Eğitim Öğretmenlerinin Görevleri

  Hedeflenen amaçlar doğrultusunda öğrencinin gelişimini sistematik bir şekilde kaydeder ve değerlendirir. Aile eğitim programları hazırlayarak, öğrencinin ailesinin ve yakın çevresinin öğrencinin gelişim sürecinde aktif bir şekilde rol almasını sağlar.

  Ücretli özel eğitim öğretmenliği kimler yapabilir?

  Fen – Edebiyat Fakültelerinin 4 yıllık lisans programından mezun olan herkes devlet okullarında öğretmenlik yapabilir. 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olanlar ve pedagojik formasyon eğitimi alanlar da ücretli öğretmenlik yapmak için başvuru yapabilir.

  Özel eğitim öğretmenliği okumak için ne gerekli?

  Özel eğitim öğretmeni olmak isteyen kişilerin, üniversitelerin eğitim fakültelerinde yer alan özel eğitim öğretmenliğiya da zihinsel engelliler öğretmenliği lisans bölümlerinden birine kayıt olup eğitim almaları gerekmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.