Telefonun Yurt Dışı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Telefonun yurt dışı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Cep telefonda *#06# tuşlayarak telefonun seri numarasını (IMEI numarası) tespit edilebilir. Kısaca mobil cihazlara ait uluslararası elektronik kimlik bilgisini gösteren numaraya IMEI adı verilmektedir.
Cep telefonda *#06# tuşlayarak telefonun seri numarasını (IMEI numarası) tespit edilebilir. Kısaca mobil cihazlara ait uluslararası elektronik kimlik bilgisini gösteren numaraya IMEI adı verilmektedir.

Telefonun Türkiye cihazı olduğu nasıl anlaşılır?

Bu hizmet ile mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz. IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz. Lütfen 15 haneli IMEI Numarasını giriniz!

Telefon çakma olup olmadığını nasıl anlarız?

İlk yöntem;

Telefonun arama ekranını açın. Arama ekranında *#112#* şeklinde tuşlama yapın ve arama tuşuna basın. Bu tuşlamayı yaptığınızda karşınıza çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir ekran çıkıyorsa telefonunuz sahte olma ihtimali bulunuyor demektedir.

Kaçak telefon nasıl kullanılır?

Telefon sadece kayıt yapıldığı kişinin hattıyla çalışabilir. Yurt dışından getirilen telefonlar 4 ay boyunca kayıt yapmadan kullanılabiliyor. Yurtdışından getirilen telefona herhangi bir Türk GSM hattı takılıp da aktifleştirildikten sonra 4 ay kullanılabiliyor.

You might be interested:  Özel Eğitim Öğretmeni Nasıl Olunur?

Kaçak telefon ne demek?

Kaçak telefon en kısa tabiri ile gümrük üzerinden yurda girişi yapılmayan izinsiz ve kaçak olarak yurda sokulan telefonlardır. Bu telefonlar vergiye tabi olmadan yurda sokulduğundan gümrük kaydı yapılmış cihazlara göre daha uygun fiyatlıdır.

Kayıt dışı telefon kullanmak suç mu?

‘Yeni telefon sahibi suçlu olur’

İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri Avukat Oğuz Aksoy, şunları söyledi: “IMEI kopyalanması suçtur. 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 55/1-2 maddelerinde suç teşkil ettiği açıkça belirtilmiştir.

*# 06 *# nedir?

Cep telefonunuzdan * # 06 # ‘yi tuşlarsanız ekranda IMEInumarası görüntülenecektir. Eğer Android veya iOS cihazınız varsa, IMEI numarasını Ayarlar’ın da altında bulunabilir. iPhone telefonlar için “Ayarlar”, “Genel”, “Hakkında” kısmına gidiniz aşağı tarafta IMEI numarası görüntülenecektir.

Orjinal olup olmadığını nasıl anlarız?

Orijinal ürünlerin yakasında ve kenarında koyu kırmızı renkte etiketler bulunur. Büyük olan etikette markanın adı ve ® işareti vardır. Diğer etiket ise menşe ülkenin Kanada olduğunu belirtir. Yıkama ve bakım talimatlarının bulunduğu iç etikette, ürünün ütülenmemesi gerektiği yazar.

*# 7353 nedir?

Hızlı Test Menüsü : * # 7353 #

Bu kod sadece Samsung Galaxy modeli telefonda çalışmakta ve genel test işlemine benzer bir menü açılmasını sağlamaktadır. Bu komut ile telefondaki kamera, ses, Bluetooth, sensor ve benzeri donanım veya gömülü yazılımları kolayca test edebilirsiniz.

Bir telefonun kaç günlük olduğunu nasıl anlarız?

Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın. Dijital Denge ve ebeveyn denetimleri’ne dokunun. Grafik, bugünkü telefon kullanımınızı gösterir.

Kaçak telefon IMEI ne kadar sürer?

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

IMEI atma ücreti ne kadar?

Yurt dışından gelen telefonlar için IMEI harcı için bir zam daha geliyor. 2019 yılında 618 TL’den 1500 TL’ye çıkarılan daha 2021 yılında 2000 TL olan IMEI harcı gelecek yıl 2 bin 772 liraya çıkacak. Telefonların yurtdışından kaçak olarak gelip gelmediği ya da çalıntı olup olmadığı IMEI numarası sayesinde öğreniliyor.

You might be interested:  Kyk Yurt Ne Zaman Açılıyor?

Kaçak telefon alırken nelere dikkat edilmeli?

Aldığınız ikinci el telefonun kaydının sistemde bulunmaması cihazın kaçak olarak ülkeye getirildiğini gösterir. Ayrıca cep telefonunun sistemde geçici bir kaydı varsa karşı taraftan cihazın belgelerini isteyin. Eğer size bunları veremiyorsa muhtemelen yine illegal bir durum söz konusudur.

Yurtdışı telefon alırsak ne olur?

Buna göre IMEI kayıt harcı tutarı 726.2 TL’ye karşılık gelen yüzde 36.2 oranında artırılarak 2732 TL’ye çıkacak. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlardan alınan IMEI kayıt harcı tutarı 2021 yılında 2006 TL iken, 2020’de 1838 TL, 2019’da 1500 TL, 2018’de 500 TL ve 2017’de ise 149 TL seviyesindeydi.

Kaçak telefon kullanmak yasak mı?

Tamamen yasa dışı olan bu işlemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Kaçak telefonlar derken, kişinin bir yurt dışı gezisinde güvenilir yerlerden sıfır olarak satın aldığı, ülkeye getirdikten sonra pasaport kaydını yaptığı veya 4 aylık süre sonunda tablet niyetine kullandığı nereden geldiği bilinen cihazlardan bahsetmiyoruz.

Kaçak telefon kullanılır mı?

Bu noktada kullanıcı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen 2.006 TL’lik IMEI kayıt ücretini ödeyerek kayıtsız telefonu pasaportuna kaydettirebiliyor. Ancak bazı kullanıcılar bunun aksine IMEI attırma olarak bilinen yasa dışı işlemi uygulayarak cihazlarını kullanmaya devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.