Türk Eğitim Vakfı Hangi Toplumsal Ihtiyaca Yönelik Faaliyetlerde Bulunur?

Türk Eğitim Vakfı, kısa adı TEV, başarılı ama maddi olanakları kısıtlı gençlerin öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla kurulan, kamuya yararlı sivil toplum kuruluşu. 4 Mayıs 1967’de Vehbi Koç, Nejat Eczacıbaşı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.

Türk eğitim Vakfının faaliyetleri nelerdir?

Başarılı ve maddi imkanı kısıtlı öğrencilere burslar vermek, okul, öğrenci yurtları, eğitim merkezleri, kütüphaneler inşa ederek eğitim sistemine destek olmak, öğrencilerin çalışmalarını teşvik için ödüller vermek ve eğitim konularında bilimsel araştırmalar yapmak.

Türk Eğitim Vakfı nedir kısaca?

Türk Eğitim Vakfı, Türkiye’de eğitim alanında gittikçe artan gereksinimleri ve isteklerinin karşılanmasında kamu kaynaklarının yetersiz kaldığında milli eğitimin kök sorunlarının çözümüne destek olmayı amaçlamaktadır.

Türk eğitim Vakfının amacı nedir?

En önemli yaklaşımı ise insanlarımızın, çağdaş Türkiye idealine ve ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacakları ortamların hazırlanmasıdır. Misyonumuz; başarılı ve maddi olanaklardan yoksun, ülkemize ve insanlığa katkılar sağlayacak öncü gençlere eğitim imkanı sağlamak ve onların eğitim sistemine destek olmaktır.

Türk Eğitim Vakfı kime ait?

55 yıl önce 205 iş insanı, öğretim üyesi ve entelektüel, eğitimin yaygınlaşması amacıyla merhum Vehbi Koç’un önderliğinde bir araya geldi. 1967 Türkiye’sinin şartlarında birçok kişi için hayal bile edilemeyecek bir seferberlikle okumak isteyen gençlere destek olmak için Türk Eğitim Vakfı’nı kurdular.

You might be interested:  Hangi Padişah Döneminde Avrupa'Ya Ilk Kez Öğrenci Gönderilmeye Başlanmıştır?

Türk Eğitim vakfı hangi alanda faaliyet gösterir?

TÜRK EĞİTİM VAKFI Hakkında

Türk Eğitim Vakfı; başarılı fakat maddi olanaklardan yoksun, ülkemize ve insanlığa katkılar sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen, insankaynağımızı bilgi üreten ve kullanan konuma getirmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşudur.

Eğitim Vakıfları nelerdir?

Türkiye’deki Eğitim ile ilgili hizmet veren vakıflar ;

 • Anne Çocuk Eğitim Vakfı
 • Ege Çağdaş Eğitim Vakfı
 • Eğitim Sen.
 • İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı
 • Akçadağ-Elbistan Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı
 • Asım Kocabıyık Kültür ve Eğitim Vakfı
 • Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı
 • BETAV – Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı Atatürkçü mü?

  Vakıf ihtiyaç sahibi başarılı öğrenciler arasında ayrımcılık yaparak, içlerinden Atatürkçü olanları seçiyor. İhtiyaç sahibi başarılı öğrencilere maddi destekte bulunmak amacıyla 1967 yılında hayırseverlerce kurulmuş köklü bir yardım vakfı olan TEV, burs vereceği kişilerde ideoloji gözetiyor.

  Türk Eğitim Vakfı sosyal yaşamdaki rolü nedir?

  * TEV, 50 yılı aşkın süredir yurtiçinde ve yurtdışında başarılı öğrencilere burslar veriyor; eğitim tesisleri, okullar ve kız öğrenci yurtları yapıyor; eğitim ve öğretim alanında çeşitli projeleri hayata geçiriyor.

  TEV sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

  Dizi toplantılar yaparak, bursiyerlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermekte, Ücretsiz sinema, tiyatro, konser ve fuar davetiyesi sağlamakta, Bursiyerlerin dahil olduğu sosyal sorumluluk faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

  Türkiye eğitim Gönüllüleri Vakfı ne işe yarar?

  Oluşturduğu özgün eğitim programlarını ilköğretim okullarında ve ülke genelinde kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, Ateşböceği Öğrenim Birimleri gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir. Kamu yararına çalışan Vakıf statüsündedir.

  Tegev in açılımı nedir?

  Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) – Ana Sayfa.

  Türk Eğitim Vakfı başkanı kimdir?

  TEV – TEV’in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş oldu.

  You might be interested:  Milli Eğitim Bakanı Hangi Okulun Sahibi?

  TEV başında kim var?

  Başta Safiye Ayla ve Zeki Müren olmak üzere pek çok eğitim dostu hayırsever, mirasının tamamını ya da çok önemli bir bölümünü TEV’e bağışladı. TEV deyince akla gelen ilk isim Vehbi Bey ise, ilk üç isimden biri de hep bursiyerlerin Güsel Ablası, Güsel Bilal oldu. TEV’in kuruluşundan beri hep içindeydi.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.