Yari Ozel Yurt Nasil Olur?

Yarı özel KYK Yurtları 3-4 kişilik odalardan oluşup, tuvalet banyosu oda içerisinde bulunmaktadır. Hatta en güzel yanlarından biri herkesin kendine ait bir çalışma masası, komidini bulunmaktadır. Bu çalışma masalarının yanında genelde inşası yeni olan yurtlarda oda içerisinde ayrı çalışma odaları da mevcuttur.

Yarı özel nedir?

Yarı özel yurt devlet yurtlarıdır, yani Gençlik Spor Bakanlığına bağlı KYK yurdudur. Özel yurt vakıflara, kurumlara, şahsa özeldir.

Özel yurtlarda kimler kalabilir?

a) Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak, b) Taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı 6 ay veya daha fazla hapis cezası almamak ve kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmamak, c) Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmamak, şartları aranır.

Özel yurt ücretleri ne kadar?

Özel kız öğrenci yurtları 900 TL ile 2500 TL arasında olacaktır. Öğrenci yurdu vakıf özellikli yurtların 800 TL ile 1500 TL arasında, Rezidans kız öğrenci yurtları için 1400 TL ile 3000 TL arasında, Apartlar için hizmet özelliklerine göre 900 TL ile 1800 TL arasında olacak.

Devlet yurdu kime çıkmaz?

KYK Hangi Sebeple Yurtla İlişiği Kesilir:

Yurt ücretini zamanında ödemeyenlerin, Devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilir ve yurtta barınmaları için yeniden müracaat etmeleri gerekir.

You might be interested:  Cumhurbaşkanı Yurt Dışında Olduğu Zamanda Yerine Kim Vekil Eder?

KYK yurdunda neler yasak?

Odalarda ısıtıcı kullanmak ve elektrik kullanarak radyo teyp vb. aletlerle müzik dinlemek yasaktır. 6. Odalarda kokuşmaya ve bozulmaya elverişli yiyecek-içecek bulundurmak yasaktır. 7. Odalarda iskambil kağıdı, tavla, okey vb. oyunları oynamak ve müzik aleti çalmak yasaktır.

Özel yurtta kalmak için öğrenci olmak şart mı?

Yurda başvuru ve barınmak için “örgün eğitim veren bir yüksek öğretim kurumuna” kayıtlı olma şartı getirildi. Örgün eğitim öğrencilerin, eğitim-öğretim süresince ders ve uygulamalara devam etme zorunluluğunda oldukları eğitim-öğretim türünü kapsıyor.

Özel öğrenci yurtlarında öğrenci olmayan kalabilir mi?

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ne göre Üniversite öğrencisi olmayanlar Yurtlarda kalamazlar.

Özel yurtta neler var?

Devlet yurtlarında imkanların kısıtlığı, ortak kullanım alanlarının fazla olması özel yurtları daha avantajlı kılmaktadır. Özel apart yurtlarda her oda da tuvalet ve mutfak gibi seçenekler mevcut iken, devlet yurtlarında tuvalet ve banyolar tüm yurt öğrencileri tarafından ortak olarak kullanılmaktadır.

Tek kişilik yurt kaç TL?

Tek kişilik odalar yurdun bulunduğu ilçeye göre aylık ortalama 2.400 TL ile 6.800 TL arasında değişiklik göstermektedir. Öğrenci yurdu olarak hizmet veren kurumlarda fiyatlar genellikle daha uygun bir çizgideyken rezidans, yaşam merkezi, apart gibi yerlerde fiyatlar adeta ev kiralarıyla yarışıyor.

Özel yurt fiyatları aylık mı yıllık mı?

Özel yurtların yıllık fiyatı 6 bin TL’den başlarken, 89 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yurdun yer aldığı konum, donatıları ve oda özelliklerine göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor.

Özel yurt ücretleri aylık mı yıllık mı?

İSTANBUL ÖZEL ÖĞRENCİ YURTLARI

Öğrenci kapma yarışındaki özel yurtlarda ücretler aylık 330 liradan başlayıp 1.250 liraya kadar çıkarken, vakıf üniversitelerinde ise 9 aylık yurt ücretleri 3 bin 900 lira ile 12 bin lira arasında değişiyor.

You might be interested:  2020 Kyk Yurt Ne Zaman Açıklandı?

KYK kime çıkar?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Devlet yurdu çıkmazsa ne olur?

Yurtlarda kalmak istemeyen ya da yer bulamayan öğrencilerin diğer seçeneği de ev kiralamak. İster yurtta, ister evde olsun, yaşadığı yerden başka bir şehirde okumanın maliyeti ise öğrenciler ve aileler için hiç de ucuz değil. Devlet yurtları maddi açıdan en uygun seçenek.

Ücretsiz KYK yurt kimlere çıkar?

Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler, Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar, Devlet koruması altında olanlar, Bakanlık yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.