Yurt Dışı Harç Pulu Ne Kadar?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 2021 yılında 50 TL olarak satılan yurt dışına çıkış harcı 150 TL olarak güncellenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurtdışına çıkış yapan 7 yaş ve üzeri yolculardan tahsil edilen çıkış başına 50 TL harç bedeli 150 TL olarak fiyat artışı yapılmıştır.

Yurt dışı çıkış harç pulu nasıl alınır?

İnteraktif Vergi Dairesi’nin resmi internet adresi olan “ivd.gib.gov.tr” adresine giren kişiler ana sayfada yer alan hızlı hizmetler arasından “Harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” sekmesine tıklayabilirler. Ardından karşılarına çıkacak olan sayfadan ‘yurt dışı çıkış harcı ödeme” seçeneğine tıklayabilirler.

Yurtdışı çıkış harcı 2022 kimler muaf?

Yurtdışı çıkış harcı uygulamasında muaf olanlar

Yedi yaşını doldurmayanlar. Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı.

Yurtdışı damga pulu ne kadar?

2020 için yurtdışı çıkış harç bedeli olan 50 TL, havalimanlarının çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurt dışına çıkış harç pulu alınmak suretiyle ya da vergi daireleri, gümrük saymanlıkları, Maliye Bakanlığı’na ait harç büroları veya yetkili bankalara makbuz karşılığı ödeniyor.

You might be interested:  Yüz Yüze Eğitim Hangi Sınıflar Için Geçerli?

Harç pulu kimler alır?

vatandaşları, 7 yaş altı çocuklar, Yurtdışında oturma izni ya da vatandaşlığı bulunanlar, Yurtdışına ticari bir amaçla görevli olarak seyahat edenler (uluslararası deniz yolu ve hava yolu çalışanları vb.).

Yurtdışı çıkış harç pulu ne zaman alınır?

Yurtdışı çıkış harcını, havalimanında pasaport kontrolünden önce yatırmanız gerekiyor. Makbuz veya harç pulu, çıkış noktasındaki kontrol polisine, pasaportla birlikte veriliyor. Yurtdışı pulu burada bir köşesi kesilip size geri veriliyor. Güvenlik geçişinden sonra pasaport pulunun bir hükmü de kalmıyor.

Harç Pulu neden alınır?

İster pasaportunuzla, ister kimliğinizle yurt dışına çıkışlarda yurt dışı çıkış harcını yatırmanız gerekiyor. Günübirlik yurt dışına çıkışlarda da bu harcı ödemek zorundasınız. Kullanılan pasaport türü ne olursa olsun tüm TC vatandaşları yurt dışı çıkış harcını yatırmak durumunda.

Gümrük pulu ne kadar 2022?

2022 yılında belirlenen yurt dışı çıkış harcı bedeli 150 TL’dir. Yedi yaşından büyük herkes için bu bedel aynıdır ve öğrenciler için herhangi bir indirim söz konusu değildir. Yedi yaşından küçük çocuklar, yurt dışı çıkış harcından muaf tutulurlar.

Yurt dışı çıkış harcı ödenmezse ne olur?

Yurtdışı Çıkış Harcını Ödemezseniz Ne Olur? Yurtdışı çıkış harcı ücretini ödemediğiniz zaman seyahat edemezsiniz. Pasaport ve gümrükteki polis memurları geçişinize izin vermeyeceğinden uçağınıza binemez ve gitmek istediğiniz ülkeye gidemezsiniz.

Yurtdışı çıkış harcı zorunlu mu?

Yurtdışına çıkış harcı ilk olarak, 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre ‘Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır’ hükmü ile zorunlu hale getirilmişti. 15 Temmuz 2019 tarihinde bu tutar 50 TL olarak

Pasaport pulu ne kadar 2021?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 2021 yılında 50 TL olarak satılan yurt dışına çıkış harcı 150 TL oldu. Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurtdışına çıkış yapan yolculardan tahsil edilen çıkış başına 50 TL harç bedeli 150 TL oldu.

You might be interested:  Hes Kodu Öğrenci Kartına Nasıl Yüklenir?

Pasaport pul parası ne kadar 2022?

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurtdışına çıkış yapan yolcular için belirlenen yurtdışı çıkış pulu ücreti Resmi Gazete’de yayımlanan karardan sonra 17 Mart 2022 itibariyle 50 TL’den 150 TL’ye yükseldi.

Yurt dışı çıkış pulu hangi bankadan alınır?

Yurt dışı çıkış harcı ödemesi için anlaşmalı bankaları şu şekilde sıralayabiliriz: İş Bankası Ziraat Bankası Finansbank.

Harç pulu hangi ülkelerde var?

2011’den bu yana uçak ücretine ekleniyor.

 • Ülke: Küba. Yurtdışı çıkış harcı: 24 dolar.
 • Ülke: Dominik Cumhuriyeti. Yurtdışı çıkış harcı: 20 dolar.
 • Ülke: Tayland. Yurtdışı çıkış harcı: 20 dolar.
 • Ülke: İngiltere. Yurtdışı çıkış harcı: 20 dolar.
 • Ülke: Avusturya. Yurtdışı çıkış harcı: 18 dolar.
 • Ülke: İran.
 • Ülke: Çin.
 • Ülke: Meksika.
 • Yurtdışı çıkış pulu 2022 ne kadar?

  2022 yılında belirlenen yurt dışı çıkış harcı bedeli 150 TL’dir. Yedi yaşından büyük herkes için bu bedel aynıdır ve öğrenciler için herhangi bir indirim söz konusu değildir. Yedi yaşından küçük çocuklar, yurt dışı çıkış harcından muaf tutulurlar.

  2022 Yurt dışı çıkış pulu ne kadar?

  Yurtdışına çıkış harcı ilk olarak 23.Mart.2007 tarihinde yürürlüğe girdi ve harç tutarı 15 TL olarak belirlendi. 15.Temmuz.2019 tarihinde gelen zam ile yurtdışı harç pulu ücreti 50 TL olmuştu. 18.Mart.2022 tarihinde yurt dışı çıkış harcına %200 zam geldi ve bu tutar 150 TL’ye yükseltildi.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.