Yurt Dışı Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport almak için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve telefon numaranızın istendiği formu doldurarak online pasaport randevusu almanız gerekir.

Yurt dışı pasaport nereden alınır?

Pasaport randevusu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da çağrı merkezinden (Alo 199, yurt dışından +90 0312 591 61 99) alınır. Pasaport başvurusu ise il ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılır.

Yurt dışına çıkmak için hangi pasaport gerekli?

Gri renkli olan hizmet pasaportu, devleti temsil eden ve devlet işlerinde çalışan kişilerin yurt dışına gitmesi gerektiği zamanlarda verilen pasaport türüdür.

Pasaport çıkarmanın maliyeti ne kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2022’de 6 aylık 309,40 TL, 1 yıllık harç bedeli 452,30 TL, 2 yıllık 738,40 TL, 3 yıllık harç bedeli 1.049,00 TL olarak belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzasa da ödenecek harç artmıyor.

Pasaporta nasıl başvurabilirim?

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekiyor. Pasaport ücretini internetten online veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterli.

You might be interested:  Öğrenci Kredileri Ne Kadar?

Pasaport almak için hangi evraklar gerekli?

Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik belgesi.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • Pasaport harç ve defter ücreti.
 • Varsa eski pasaport.
 • Reşit olmayan bireyler için muvafakatname.
 • 2021 pasaport nasıl alınır?

  Yeni pasaport nasıl çıkartılır? Pasaport başvurusu yapmak isteyen kişilerin ALO 199 çağrı merkezi ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait websitesi üzerinden randevu alması gerekmektedir.

  Yurt dışı için hangi renk pasaport?

  Yurt dışı seyahatine çıkmak isteyenler ”Bordo pasaport nedir?” sorusunu dile getirir. Bordo pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri sırasında kimlik ibrazı için yabancı mercilere sunduğu bir belgedir.

  Hangi renk pasaport kime verilir?

  Devlete hizmet eden farklı seviyelerdeki kişilerine makamlarına göre yeşil, gri ya da siyah pasaport veriliyor. Yazının devamını okuyarak buna pasaportlara aday olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bordo pasaport, bunların dışında kalan, tabiri caizse, standart vatandaşa verilen pasaporttur.

  Kimler pasaport alamaz 2021?

  İşte pasaport alma şartları:

  Harici olarak yurt dışı çıkış yasağı bulunan kişi daha önceden bir pasaport sahibi olsa da yine de yurt dışına çıkamaz. -Haklarında çeşitli sebeplerden dolayı arama veya yakalama kararı olan kimseler pasaport alamamaktadır. -Boşanma davası süren kişiler de pasaport alamamaktadır.

  En hızlı pasaport nasıl alınır?

  Uçak bileti almanız şart

  Uçak biletinin orjinalini görevli memura gösterdiğiniz taktirde sizin bu formu doldurmanıza izin veriliyor. Formla birlikte uçak biletinizin bir örneği de Ankara’ya gönderiliyor. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde yeni pasaportunuza kavuşabilirsiniz.

  10 yıllık pasaport harcı ne kadardır?

  2022 yılında 10 yıl geçerliliğe sahip bir pasaportun ücreti 1008 TL’den 1478 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl yüzde 9,11 olarak uygulanan yeniden değerleme oranı bu yıl için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 27 Kasım 2021 tarihinde yüzde 36,20 olarak açıklanmıştı.

  You might be interested:  Mezuniyet Incelemesinde Olan Öğrenci Ne Yapmalı?

  10 yıllık pasaport ücreti 2021 nereye yatırılır?

  Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir.

  Nüfus Müdürlüğü pasaport nasıl alınır?

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt

  E devlet üzerinden pasaport başvurusu yapılabilir mi?

  Bu nedenle ikamet ettiğiniz yere en yakın Nüfus Müdürlüğünden pasaport başvuru randevusu almanız gerekmektedir. Pasaport randevusunu ise, Nüfus Müdürlüğü internet sayfası üzerinden ya da nvi.gov.tr adresinden, sizin için uygun gün ve saate randevunuzu online olarak alabilirsiniz.

  Pasaporta nasıl başvurulur 2022?

  Yeni pasaport işlemleri için başvuru sahiplerinin ALO 199 çağrı merkezi ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait websitesi üzerinden randevu alması gerekmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.