Yurt Dışı Telefon Nasıl Anlaşılır?

Yurt dışı telefon nasıl anlaşılır? Cep telefonda *#06# tuşlayarak telefonun seri numarasını (IMEI numarası) tespit edilebilir. Kısaca mobil cihazlara ait uluslararası elektronik kimlik bilgisini gösteren numaraya IMEI adı verilmektedir.
Bu hizmet ile mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz. IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.

Yurt dışı telefon kayıtlı olduğunu nasıl anlarız?

IMEI kaydını sorgulamak için e-Devlet’te BTK’nın ilgili hizmetini kullanabilirsiniz. Bu sayfaya cihazınızın IMEI numarasını girerek, marka ve model bilgilerini alabilirsiniz. Eğer cihazınızın IMEI kaydı yapılmamışsa bu sayfada size uyarı verilecektir.

Kaçak telefon ne demek?

Kaçak telefon en kısa tabiri ile gümrük üzerinden yurda girişi yapılmayan izinsiz ve kaçak olarak yurda sokulan telefonlardır. Bu telefonlar vergiye tabi olmadan yurda sokulduğundan gümrük kaydı yapılmış cihazlara göre daha uygun fiyatlıdır.

Kaçak telefon nasıl kullanılır?

Telefon sadece kayıt yapıldığı kişinin hattıyla çalışabilir. Yurt dışından getirilen telefonlar 4 ay boyunca kayıt yapmadan kullanılabiliyor. Yurtdışından getirilen telefona herhangi bir Türk GSM hattı takılıp da aktifleştirildikten sonra 4 ay kullanılabiliyor.

IMEI nasıl kontrol edilir?

IMEI numarası kayıt sorgulama ve öğrenme

E-devlet sistemine TC kimlik ve kullanıcı bilgileri gerekmeden https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresi üzerinden 15 haneli IMEI numaranızı sorgulatabilirsiniz. Böylece cihazınızın kayıp veya çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

You might be interested:  Yurt Dışında Çalışmak Için Nereye Başvurmalıyım?

Yurt dışı telefon kayıt süresi nasıl öğrenilir?

Yurt dışından cihaz getirdim, kayıt hakkım olup olmadığını nasıl sorgulayabilirim? https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama linkini kullanarak ya da Kurumumuzun BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak kayıt hakkınız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Yurtdışı telefon alırsak ne olur?

Buna göre IMEI kayıt harcı tutarı 726.2 TL’ye karşılık gelen yüzde 36.2 oranında artırılarak 2732 TL’ye çıkacak. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlardan alınan IMEI kayıt harcı tutarı 2021 yılında 2006 TL iken, 2020’de 1838 TL, 2019’da 1500 TL, 2018’de 500 TL ve 2017’de ise 149 TL seviyesindeydi.

Kaçak telefon kullanmak yasak mı?

Tamamen yasa dışı olan bu işlemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Kaçak telefonlar derken, kişinin bir yurt dışı gezisinde güvenilir yerlerden sıfır olarak satın aldığı, ülkeye getirdikten sonra pasaport kaydını yaptığı veya 4 aylık süre sonunda tablet niyetine kullandığı nereden geldiği bilinen cihazlardan bahsetmiyoruz.

Kaçak telefon kullanılır mı?

Bu noktada kullanıcı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen 2.006 TL’lik IMEI kayıt ücretini ödeyerek kayıtsız telefonu pasaportuna kaydettirebiliyor. Ancak bazı kullanıcılar bunun aksine IMEI attırma olarak bilinen yasa dışı işlemi uygulayarak cihazlarını kullanmaya devam ediyor.

IMEI atma ücreti ne kadar?

Yurt dışından gelen telefonlar için IMEI harcı için bir zam daha geliyor. 2019 yılında 618 TL’den 1500 TL’ye çıkarılan daha 2021 yılında 2000 TL olan IMEI harcı gelecek yıl 2 bin 772 liraya çıkacak. Telefonların yurtdışından kaçak olarak gelip gelmediği ya da çalıntı olup olmadığı IMEI numarası sayesinde öğreniliyor.

Kaçak telefon alırken nelere dikkat edilmeli?

Aldığınız ikinci el telefonun kaydının sistemde bulunmaması cihazın kaçak olarak ülkeye getirildiğini gösterir. Ayrıca cep telefonunun sistemde geçici bir kaydı varsa karşı taraftan cihazın belgelerini isteyin. Eğer size bunları veremiyorsa muhtemelen yine illegal bir durum söz konusudur.

You might be interested:  Özel Eğitim Okulları Ne Zaman Açılıyor?

Ücretsiz IMEI kaydı nasıl yapılır?

kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarasına sahip olan kişiler, e-devlet kapısı üzerinden sisteme giriş yaparak, e-işlemler kısmından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan hizmetler bölümünden öncelikle cihazın kayıt hakkını sorgulaması, cihaz kayıt hakkı mevcutsa da IMEI kaydet alanındaki

Cep telefonu IMEI numarası ne işe yarar?

Android telefonlar için değişiklik gösterebilir, ancak genellikle “Ayarlar”, “Telefon Hakkında”, “Durum” bölümüne gidip IMEI numarası görüntülenir. IMEI numarasının temel amacı, her bir cihaza benzersiz bir tanımlama sunmaktır.

E mail nasıl sorgulanır?

Akıllı telefonlarda IMEI numarası nasıl öğrenilir? Günümüz akıllı telefonlarında da eski telefonlarda olduğu gibi *#06# ile öğrenebilirsiniz. IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.