Yurt Dışı Telefon Ne Zaman Kapanır?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır. Kayıt edilmesi zorunlu olan cihazlar nelerdir? Elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların (IMEI numarasına sahip) tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Yurt dışı kayıtlı telefon kapanır mı?

Söz konusu süre daha önce 120 gün olarak uygulanıyordu. Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.

Yurtdışından gelen telefon kapanırsa ne olur?

4 ay sonra kapanır, kayıt yaptırana kadar bir daha hat takıp kullanamazsınız Türkiye sınırları içinde.

Türkiyede kapanan telefon yurtdışında çalışır mı?

Türk sim kartını bir kez bile takarsanız kayıtsız telefon kapatma süresini başlatmış olursunuz. Yabancı ülkede roaming yaparken telefonunuz Türk sim kartına kapanabilir ama yabancı sim takarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Kayıt işlemi sadece Türkiye ve belki bir iki geri kalmış ülkeye özgü utanılacak bir durumdur.

Yurtdışı telefon kaç sene sonra satılabilir?

Daha önce yurt dışı telefon kaydı yaptırdıysanız, son kayıt yaptırdığınız yurda giriş tarihinin üzerinden en az 3 yılın geçmesi gerekiyor. Kaydı gerçekleştirilen cihazlar 3 yılı boyunca sadece kaydı gerçekleştiren yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlar ile çalışıyor. 3 yıl sonra her hatla kullanılabiliyor.

You might be interested:  2018 Ve 2019 Eğitim Öğretim Yılı Ne Zaman Bitiyor?

Yurtdışı telefon ne kadar sürede kapanır 2021?

Cevap: yurtdışından gelen telefon kaç günde kapanır 2022 sorusunun cevabı; türkiye’ye yurtdışından yolcu beraberinde getirilen, mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik cihazların kayıt altına alınmaları için başvuru süresi, yeni tip koronavirüs (covid-19) salgını dolayısıyla 120 günden 365 güne çıkarıldı.

Telefon IMEI kapanırsa ne olur?

5809 sayılı Kanunun 57 nci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar gerçek cihaz sahibi olduğunu belgeleyen kişi tarafından sadece tek hatla eşleştirilmek suretiyle kullanıma açılmaktadır.

IMEI den kapanan telefon açılır mı?

Evde kullanmadığın bir telefon varsa tanıdık bir telefoncuya git o telefonun IMEI’sini kullanmış olduğun telefona aktarır devlet fark etmediği sürece bir daha da sıkıntı yaşamazsın.

Yurt dışından getirilen telefon 120 günü geçerse ne olur?

Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır. (Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.)

Kayıt dışı telefonun kapandığını nasıl anlarım?

IMEI kaydını sorgulamak için e-Devlet’te BTK’nın ilgili hizmetini kullanabilirsiniz. Bu sayfaya cihazınızın IMEI numarasını girerek, marka ve model bilgilerini alabilirsiniz. Eğer cihazınızın IMEI kaydı yapılmamışsa bu sayfada size uyarı verilecektir.

Eski pasaport kayıtlı telefon alınır mı?

Pasaport kaydını kontrol ederseniz ve orada yazan IMEI ile telefondaki birbirini tutarsa sorun kalmaz. Ama çoğu pasaport kayıtlı ilan genelde kayıtsız. Siz aradığınız zaman pasaport için 250TL gibi bir ekstra ücret talep ederler.

Yurtdışından getirilen telefon satılabilir mı?

Alınan bu karar ile birlikte yurt dışından akıllı telefon getirmek daha zor bir hale geldi. Söz konusu telefonun sonradan satılması gerekiyorsa ise satın alan kişinin tekrar kendi pasaportuna kayıt ettirmesi gerekiyor.

You might be interested:  Öğrenci Akbili Otobüste Ne Kadar Basıyor?

Yurtdışından getirilen telefon başkasına satılabilir mi?

Arkadaşlar biliyorsunuz geçen sene yapılan düzenleme ile artık yurt dışından alınan telefonlar sadece cihazı kayıt ettirdiğiniz pasaportun sahibine ait hat ile kullanılabiliyor.

IMEI kaydı kaç yıl geçerli?

burada güzel olan şey şu, 3 takvim yılının geçerli olması. yani sim kart aktivasyonundan itibaren 36 ay sonrası değil, aynı yılı da dahil ederek +2 yıl ekleyip takip eden yılın 1 ocağından itibaren bu kısıtlama kalkıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.