Yurt Dışına Çıkmak Için Hangi Pasaport Alınır?

Yurt Dışına Çıkış : İlk yapmanız gereken pasaport çıkarmanızdır, pasaport süreleri 1,2,3, ve 4 yıl üzeri geçerliği olan maximum 10 yıllık süre ile çıkarabileceğini yurt dışı seyahat evrakınızdır, Yeşil Pasaportlar maximum 5 yıllık olabilmektedir, Umuma mahsus bordro pasaport maximum 10 yıllık olabilmektedir,
Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır: Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri). Şartları yerine getiren her Türk vatandaşı umuma mahsus pasaport, yani bordo pasaport başvuru yapabilir.

Yurt dışı için hangi renk pasaport?

Yurt dışı seyahatine çıkmak isteyenler ”Bordo pasaport nedir?” sorusunu dile getirir. Bordo pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri sırasında kimlik ibrazı için yabancı mercilere sunduğu bir belgedir.

Yurt dışında çalışmak için hangi pasaport gerekli?

Hizmet pasaportu ya da gri pasaport, tıpkı devlet memurlarına verilen yeşil pasaport gibi devlet için yurt dışında görev yapacak olan kişilere verilen pasaport türüdür. Hususi idarelerce ve belediyelerce verilebilir.

Yurt dışına çıkmak için pasaport nasıl alınır?

Pasaport almak için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve telefon numaranızın istendiği formu doldurarak online pasaport randevusu almanız gerekir.

You might be interested:  Milli Eğitim Müdürü Nasıl Olunur?

Bordo pasaport ücreti ne kadar?

Pasaport almak için ödediğimiz harç bedelleri her yıl artış gösterir. 2021 yılına göre %36,20 oranında artış gösteren pasaport harç bedelleri 2022 yılı itibariyle başvuracağınız pasaport süresine göre 309,40 TL – 1478,30 TL arasında değişiyor.

Hangi renk pasaport kime verilir?

Devlete hizmet eden farklı seviyelerdeki kişilerine makamlarına göre yeşil, gri ya da siyah pasaport veriliyor. Yazının devamını okuyarak buna pasaportlara aday olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bordo pasaport, bunların dışında kalan, tabiri caizse, standart vatandaşa verilen pasaporttur.

En iyi pasaport hangi renk?

Hangi renk pasaport daha güçlüdür? Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri de bu pasaporta sahip olan kişiler merak ediyor. Diğer pasaport türüne göre daha fazla dolaşım hakkı sunana yeşil pasaport birçok ülkenin kapılarını açıyor. Yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler.

Bordo pasaport nedir kimlere verilir?

Umuma mahsus pasaport; İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bordo renklidir, bu nedenle bordo pasaport olarak da bilinir.

Iş adamları hangi pasaport alır?

İhracatçı firmaların sahipleri, ortakları ve çalışanları hususi damgalı pasaport hakkından yararlanabilecek, ayrıca firmanın sahip veya ortaklarının bir tüzel kişi olması halinde bu tüzel kişiliğin sahipleri, ortakları veya çalışanlarına da hususi damgalı pasaport verilebilecektir.

Hangi durumlarda pasaport verilmez?

Pasaportun geçerli sayılamayacağı durumlar aşağıdaki gibidir: Tahrifat ve alınan pasaportun başkası adına düzenlenmesinin tespit edilmesi. Ölüm. Pasaport sahibinden uzun süre boyunca haber alınamaması, gaiplik durumu ya da ölmüş olduğuna kesin bir gözle bakılması

En kısa sürede pasaport nasıl alınır?

Acil başvuru formu doldurmalısınız

Öncelikle http://www.epasaport.gov.tr/ adresinden pasaport başvurusunda bulunup randevu alacaksınız. Randevu almanız yeterli değil, pasaportu alacağınız Emniyet Müdürlüğü’ne gidip acil başvuru formu da doldurmanız gerekiyor.

You might be interested:  Kayıp Öğrenci Akbili Nasıl Çıkarılır?

Ilk kez pasaport nasıl çıkarılır?

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekiyor. Pasaport ücretini internetten online veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterli.

10 yıllık pasaport ücreti ne kadar?

2022 yılında 10 yıl geçerliliğe sahip bir pasaportun ücreti 1008 TL’den 1478 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl yüzde 9,11 olarak uygulanan yeniden değerleme oranı bu yıl için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 27 Kasım 2021 tarihinde yüzde 36,20 olarak açıklanmıştı.

Pasaport kaç TL 2022?

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, bu artışlarla birlikte 2021 yılında toplam 407,20 TL ödeyerek sahip olabildiğiniz 6 aylık pasaport ücreti, 2022 yılında 534,40 TL’ ye ulaşmıştır. Aynı şekilde 1.265,40 TL olan 10 yıllık pasaport ücreti ise 2022 yılında 1.730,30TL olarak güncellenmiştir.

3+ pasaport kaç yıllık?

2022 Bordo Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Pasaport Geçerlilik süresi Pasaport Harç Bedeli Pasaport Defter Bedeli
1 yıllık 452, 30 TL 225, 00 TL
2 yıllık 738, 40 TL 225, 00 TL
3 yıllık 1049, 00 TL 225, 00 TL
4- 10 yıllık 1478, 30 TL 225, 00 TL

Leave a Reply

Your email address will not be published.