Yurt Dışında Çalışmak Için Hangi Pasaport Gerekli?

Çalışmak için hangi pasaport gerekli? Hizmet pasaportu ya da gri pasaport, tıpkı devlet memurlarına verilen yeşil pasaport gibi devlet için yurt dışında görev yapacak olan kişilere verilen pasaport türüdür. Hususi idarelerce ve belediyelerce verilebilir.
Gri renkli olan hizmet pasaportu, devleti temsil eden ve devlet işlerinde çalışan kişilerin yurt dışına gitmesi gerektiği zamanlarda verilen pasaport türüdür.

Bordo pasaport normal pasaport mu?

Bordo Pasaport Kimlere Verilir? (Umumi Pasaport)

Bordo pasaport, bunların dışında kalan, tabiri caizse, standart vatandaşa verilen pasaporttur. Eğer yeşil, gri ya da siyah pasaport alma hakkınız yoksa bordo pasaporta başvurmalısınız.

Bordo pasaport nedir kimlere verilir?

Bordo pasaport almak için öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. 1,2 ve 3. dereceden devlet memurlarının yeşil pasaport alma hakkı bulunuyor. Ayrıca diplomatlar ve milletvekilleri siyah pasaport kullanabiliyor. Devlet hizmetinde çalışmayan her Türk vatandaşının Umuma mahsus olan bordo pasaport alması gerekiyor.

Mavi pasaport kimlere verilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde üst düzey görev yapan kişilere verilen türdür. Bürokrat, devlet görevlileri bu pasaporta sahip olabilirler. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcısı gibi devlet üyelerinin yanı sıra büyük elçi ve konsolosluk görevlileri diplomatik pasaport sahibi olabilir.

Bordo pasaport ücreti ne kadar?

Pasaport almak için ödediğimiz harç bedelleri her yıl artış gösterir. 2021 yılına göre %36,20 oranında artış gösteren pasaport harç bedelleri 2022 yılı itibariyle başvuracağınız pasaport süresine göre 309,40 TL – 1478,30 TL arasında değişiyor.

You might be interested:  Yurt Ücreti Nasıl Yatırılır?

Pasaport normal ne demek?

Umuma mahsus pasaport; İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bordo renklidir, bu nedenle bordo pasaport olarak da bilinir.

Bordo pasaport ne işe yarar?

Bordo pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri sırasında kimlik ibrazı için yabancı mercilere sunduğu bir belgedir.

En iyi pasaport hangisi?

Henley Pasaport Endeksi verilerinden elde edilen verilere göre, vize almadan erişebilecek yer sayısının baz alındığı listede ülke pasaportlarının sıralaması belli oldu. Endekse göre 2021 yılının en güçlü pasaportları listesinde Japonya ve Singapur, 192 vizesiz gidilebilen ülke ile ilk sırayı paylaştı.

Kırmızı pasaport kimlere verilir?

Pembe pasaport ya da kırmızı pasaport da denilen geçici pasaport, yurt dışında bulunan Türk vatandaşların pasaportlarını kaybetmeleri veya pasaport sürelerinin dolması gibi durumlarda bulundukları ülkedeki Türkiye Konsolosluklarından veya Elçiliklerden alabilecekleri pasaport türüdür.

Siyah pasaport kimlere verilir?

Yabancı devletler veya uluslararası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenler, Siyasi kuryeler vb. görevlerde bulunan devlet görevlilerine ve ailelerine siyah pasaport verilebilmektedir.

10 yıllık pasaport ücreti ne kadar?

2022 yılında 10 yıl geçerliliğe sahip bir pasaportun ücreti 1008 TL’den 1478 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl yüzde 9,11 olarak uygulanan yeniden değerleme oranı bu yıl için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 27 Kasım 2021 tarihinde yüzde 36,20 olarak açıklanmıştı.

Pasaport kaç TL 2022?

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, bu artışlarla birlikte 2021 yılında toplam 407,20 TL ödeyerek sahip olabildiğiniz 6 aylık pasaport ücreti, 2022 yılında 534,40 TL’ ye ulaşmıştır. Aynı şekilde 1.265,40 TL olan 10 yıllık pasaport ücreti ise 2022 yılında 1.730,30TL olarak güncellenmiştir.

You might be interested:  Okullar Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

3+ pasaport kaç yıllık?

2022 Bordo Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Pasaport Geçerlilik süresi Pasaport Harç Bedeli Pasaport Defter Bedeli
1 yıllık 452, 30 TL 225, 00 TL
2 yıllık 738, 40 TL 225, 00 TL
3 yıllık 1049, 00 TL 225, 00 TL
4- 10 yıllık 1478, 30 TL 225, 00 TL

Leave a Reply

Your email address will not be published.