Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak Için Ne Gerekli?

Yurtdışında yüksek lisans başvurusu için istenen belgeler hemen hemen her ülke için aynıdır; bir başvuru formu, TOEFL sonucunuz, not dökümünüz, diplomanız, en az 2 akademisyenden alınan referans (Profesör olması tercih sebebidir) ve bu dokümanların yeminli çevirmenlerce yapılmış çevirileri gerekmektedir.
Genel olarak şartlar şu şekildedir;

 • Pasaport fotokopisi.
 • Lisans diploması ve transkripti.
 • En az 2.20 not ortalamasına sahip olmak.
 • İşyeri referans mektubu.
 • CV.
 • Motivasyon mektubu.
 • 2 adet akademik referans ( Bazı ülkelerde 3adet istenmektedir.)
 • Yurtdışında yüksek lisans yapmak için hangi sınava girilir?

  GRE General Test genel kapsamlı bir sınavdır ve İngilizce dilinde Yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyenlerin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır. Sınav merkezinde yıl boyunca sınava girilmektedir ve sınav bilgisayar tabanlı bir sınavdır.

  Yurtdışında yüksek lisans için kaç ortalama gerekli?

  Yurt dışında yüksek lisans programlarına kabul almak için önerilen üniversite not ortalaması (GPA) 2.5 olmalıdır. Bu skordan daha düşük not ortalamasına sahip olan öğrencilerimiz içinde başvuru yapılabilir ve ek sınav veya belge ile desteklenebilir.

  You might be interested:  Yurt Ici Kargo Ne Zaman Gelir?

  Yurtdışında yüksek lisans için ALES gerekli mı?

  Yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen adaylarda başvuru için istenen en az 70 ALES puanı 75’e yükseltilecek. Sözlü sınava çağrılacak adaylar, ALES puanının yüzde 40’ı ve lisans mezuniyet notunun yüzde 20’si dikkate alınarak belirlenecek.

  Yurtdışında yüksek lisans ne kadara mal olur?

  Yurtdışında yüksek lisans fiyatları; gidecek olduğunuz ülke, üniversite, program, konaklama seçeneği ve yaşam giderlerine göre 10.000 TL ile 180.000 TL arasında değişmektedir. Bu kadar geniş bir yelpazede size en uygun seçeneğin bulunması profesyonel bir akademik danışmanlık gerektirir.

  Yüksek lisans için hangi sınavlara girmek gerekiyor?

  Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların, lisans diplomasına ve başvurduğu puan türünde yükseköğretim kurumu senatosu tarafından belirlenecek 55 puandan az olmamak üzere Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanına sahip olmaları gerekir.

  Yurtdışında okumak için sınav gerekiyor mu?

  Yurtdışında üniversite eğitimi için her ülkenin farklı uygulamaları olsa da pek çok ülkede herhangi bir sınava katılma koşulu yoktur. Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan okullar dışında, öğrencilerin lise mezunu olmaları, kayıt yaptırabilmeleri için yeterlidir.

  Almanya yüksek lisans için not ortalaması kaç olmalı?

  Almanyada yüksek lisans şartları üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte Almanyada master için not ortalaması minimum 2,70 tir ve Almanya yüksek lisans için başvuru yapılacak bölüm ile lisans bölümünüzün %80 kredi ortaklığı olması gerekir.

  Yurtdışında okumak için lise ortalaması kaç olmalı?

  Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir.

  Yurtdışında yüksek lisans yapmak için yaş sınırı var mı?

  Ayrıca MEB Teşkilat Kanunu’nda yapılan değişiklikle yurtdışına gönderilecek yüksek lisans ve doktora öğrencileri için yaş sınırlaması 30’a yükseltildi.

  You might be interested:  Yurt Sonuçları Nasıl Bakılır?

  ALES uluslararası geçerli mi?

  Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkında Yönetmelik’e göre, yurtdışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilerin seçimi, yazılı ve sözlü sınavla olacak. Bakanlıkça Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), yazılı sınav yerine kullanılabilecek.

  Yurt dışında hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim?

  Yurtdışında Master yapmak isteyen öğrenciler için en çok tercih edilen popüler bölümler Psikoloji, Mimarlık, Mühendislik, Sosyal Bilimler, İşletme gibi bölümleridir. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi konusunda en çok Psikoloji ve Mühendislik programlarına talep olmaktadır.

  YLSY hangi ALES puanı?

  En az lisans mezunu olmak, c. Lisans mezuniyet notu en az 2.50 / 65 olmak, d. 31 yaşından gün almamış olmak (2014 YLSY için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak), e. ALES’ten en az 70 puan almış olmak (ALES puanları, sınavın açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli kabul edilmektedir.), f.

  Hangi Avrupa ülkede yüksek lisans yapmalıyım?

  Gelelim yurtdışında yüksek lisans yapabileceğiniz ülkelere;

 • 1- İTALYA. İtalya, yıllardır üniversite eğitimi ve yüksek lisans olanakları anlamında Avrupa’nın lider ülkelerinden biri olmuştur.
 • 2-HOLLANDA.
 • 3-İRLANDA.
 • 4-ESTONYA.
 • 5-AMERİKA.
 • 7-KANADA.
 • 8-İNGİLTERE.
 • 9- POLONYA.
 • Yurtdışında okumak için ne kadar para gerekli?

  Maliyet üniversite ve bölüme göre 50.000 TL – 100.000 TL arasında değişebilmekte, bazı özel üniversitelerimizde çok daha yükseklere çıkabilmektedir. Yurtdışında eğitim almanın maliyeti ülke, üniversite ve bölüme göre yıllık 20.000 – 160.000 TL arasındadır.

  Yüksek lisans için ne kadar para gerekli?

  Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans harç ücretleri kaldırılmıştır. Yani ücretsizdir. Vakıf üniversitelerinde ise tezli yüksek lisans harç ücretleri tez dönemi dahil 15.000-20.000 TL aralığındadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.