Yurt Dışından Çalışma Izni Nasıl Alınır?

Çalışma İzni Nasıl Alınır? (Yurt Dışından Başvuru) Yurt dışından çalışma izni başvurusu yapmak için de ilk olarak çalışan ile işveren arasında imzalanan bir iş sözleşmesine ihtiyaç vardır. Ardından yabancı ülkesinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğine başvuracak ve buradan bir referans numarası elde edecektir.
Yabancı Çalışma İzni Nasıl Alınır? Yabancı çalışma izni www.turkiye.gov.tr üzerinden Yabancı Çalışma İzinleri Otomasyon Sistemi’ne giriş yapılarak gerçekleştirilir. Başvuru yabancının kendisi tarafından değil işveren veya yasal temsilcisi tarafından yapılmalıdır.

Çalışma izni nasıl alınır?

Çalışma izni başvurusu işveren tarafından online sistem üzerinden yapıldıktan sonra 6 iş günü içerisinde gerekli evraklar Bakanlığa ulaştırılır. Başvuru esnasında gönderilen belgelerin yanı sıra Bakanlığa belgelerin aslı postalanmalıdır. Evraklar şahsen veya posta yoluyla ulaştırılabilir.

Çalışma izni için oturma izni gerekli mi?

Çalışma izni ikamet izni yerine sayıldığı için süresi devam ettiği sürece ikamet izni alınması gerekmemektedir. Ancak çalışma izninin süresi dolması halinde ikamet izni gibi 10 gün daha yasal hakkı olup bu süre içinde amacına uygun ikamet iznine başvuru yapılabilir.

You might be interested:  Ek Tercih Yurt Başvuruları Ne Zaman?

Yabancı çalışanlar için çalışma izni nasıl alınır?

Çalışma izin başvuruları genel olarak yabancıların ilgili Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine çalışma izni ve vizesi başvurusu yapmaları şeklinde başlar. Ancak Türkiye’de bulunan yabancının geçerliliği devam eden en az 6 ay süreli ikamet izni varsa çalışma izin başvurusu yurtiçi başvuru olarak yapılabilir.

Yurt dışında oturma ve çalışma izni nasıl alınır?

Oturma izni, yabancının ikamet edeceği ilde yer alan Göç İdareleri’ne başvurularak alınır. Başvurular uzman danışmanlarımız tarafından online ortamda yapılır. Randevu belgesi ve diğer gerekli belgeler hazırlanır ve yabancı randevu günü belgelerini Göç İdaresi memuruna teslim eder.

E-devlet üzerinden çalışma izni nasıl alınır?

Vatandaşlar kendilerine ait şifre ile girdikleri e-Devlet sistemi üzerinden İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girecek. Buradaki seçenekler arasından ‘çalışma muafiyet izin belgesi işlemleri’ kısmı seçilerek başvuru onaylanacak. Başvurunun alındığına ve onaylandığına dair SMS ile bilgilendirme yapılacak.

Çalışma izni almak ne kadar sürer?

Usulüne uygun olarak yapılan çalışma izni başvuruları, belgelerin tam ve eksiksiz olması kaydıyla Bakanlık tarafından en geç otuz (30) gün içinde sonuçlandırılır.

Oturma izni olmadan çalışma izni alınır mi?

Altı ay ikamet tezkeresi almamış olan yabancılar ise, yurt dışından çalışma izni başvurularını, uyruğunda bulundukları veya daimi ikamet ettikleri ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine yapabilirler.

Çalışma izni nasıl alınır göç idaresi?

Türkiye’ye çalışma amacıyla gelecekseniz bulunduğunuz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğine giderek başvuruda bulunmalısınız. Temsil- ciliğe başvuru amacıyla gittiğinizde Türkiye’de çalışacağınız işyeri veya iş- letmeye yaptığınız iş sözleşmesini ibraz etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Çalışma izni vize yerine geçer mi?

Çalışma Vizesi:

Çalışma İzinleri aynı zamanda ikamet izni yerine geçmektedir. Bu sebeple, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma izni onaylanan yabancıdan, dış temsilciliklerimizce Giriş Vizesi Harcı, Çalışma İzin Belgesi Harcı ve İkamet Harcı tahsil edilir.

You might be interested:  Kyk Yurt Ne Zaman Bitiyor?

Çalışma izni ücreti ne kadar?

2022 Yılı Çalışma İzni Harçları ve Değerli Kart Bedeli

ÇALIŞMA İZNİ HARÇ TUTARLARI SÜRE 2022 YILI HARÇ TUTARI
Süreli Çalışma İzin Belgesi 3 yıllık süre uzatımı 3 yıla kadar (3 yıl dahil) 4.158,6 TL
Süresiz Çalışma İzin Belgesi 13.867,40 TL
Geçici Koruma Çalışma İzni Harç Tutarı 515.70 TL

E devlet yabancı çalışma izni nasıl yapılır?

Çalışma izin belgesi e-devlet üzerinden alınır mı?

  1. e-Devlet sistemine giriniz.
  2. Arama boşluğu kısmına e-Başvuru yazınız.
  3. Açılan sayfadaki Başvuru Türü bölümünden Çalışma Muafiyet İzin İşlemleri’ni seçiniz. Ardından Alt Başvuru Türü için Çalışma İzin Belgesi Verilmesi kısmını seçiniz.

Yabancı işçi çalıştırmak için ne yapmalı?

Yabancılar için çalışma izni başvuruları, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerine, yurt içinde ise doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmaktadır. Çalışma izni başvurularının elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. Çalışma iznini verecek makam, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır.

Hangi ülkede oturma izni almak kolay?

Oturma izni veren ülkeler arasından en kolay vatandaşlık veren Avrupa ülkeleri araştırıldığında belli başlı üç seçenekle karşılaşılır. Vatandaşlığı kolay alınan ülkeler arasında İspanya, Yunanistan ve Portekiz vardır. Bu seçenekler vatandaşlık alması kolay ülkeler olarak karşımıza çıkar.

Avrupada çalışma ve oturma izni nasıl alınır?

AB Süresiz Oturum İzni için yabancılar dairesine başvuruda bulunursunuz. ‘Süresiz Oturum İzni’ bölümünde “Nerede süresiz oturum izni başvurusu yapabilirim?” başlığı altında yazılı olanların aynısını yapmanız gerekir. Daha sonra istediğiniz AB ülkesinde oturum izni başvurusunda bulunursunuz.

Çalışmak için yurt dışına nasıl gidilir?

Yurtdışına işçi götürmek isteyen işverenlerle, İŞKUR ya da özel istihdam büroları kanalıyla veya kendilerinin doğrudan temin ettikleri işçiler arasında Kurumca hazırlanan “yurtdışı hizmet sözleşmesi”nin imzalanması ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezi Müdürlüklerine onaylattırılması zorunludur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.