Yurt Dışından Getirilen Telefonlarla Ilgili Ne Gibi Işlemler Yapılır?

Yabancıların veya yurt dışında yaşayanların telefon kaydı YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) kayıt yapabiliyor.

Yurt Dışından Getirilen telefonlar nasıl kaydedilir?

Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Yurt dışından getirilen telefonları kimler kullanabilir?

Alınan yeni karara göre yurt dışından getirilen akıllı telefon sadece telefonu kullanacak olan kişinin kimlik numarasına kayıtlı hatlar ile kullanılabilecek.

Yurt dışından getirilen telefon 120 günü geçerse ne olur?

Yurt dışından getirilen cihazımı Türkiye’de kullanabilir miyim? Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

Yurtdışı telefon kaç sene sonra satılabilir?

Eskiden 2 yıl olan bu süre 3 yıla çıkarıldı. Bir telefonu adınıza kaydettirdikten sonra 3 takvim yılı boyunca yeni bir cihaz kaydı yapamazsınız ve adınıza kayıtlı cihaz yine 3 yıl boyunca sizden başkasının adına kayıtlı bir hat ile çalışmaz.

You might be interested:  Eğitim Nafakası Ne Zaman Sona Erer?

Yurt dışından gelen telefon kaç ay açık kalır?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

Telefonu pasaport sahibi açtırdı ve pasaport sahibi kullanıyor bu telefonu kaç yıl sonra başka biri kullanabilir yani nezaman başkası kartını takıp kullanabilir?

Artık Türkiye’ye getirilen telefonların kayıt süresi 1 yıl olacak. Yani telefona ilk sim kartın takılma tarihi itibariyle 1 yıl boyunca kayıtsız bir şekilde kullanılabilecek. Sonrasında ise telefonu bir şekilde kayıt ettirmeniz gerekecek.

Yurtdışından getirilen telefon başkasına satılabilir mi?

Arkadaşlar biliyorsunuz geçen sene yapılan düzenleme ile artık yurt dışından alınan telefonlar sadece cihazı kayıt ettirdiğiniz pasaportun sahibine ait hat ile kullanılabiliyor.

Yurt dışından telefon almak mantıklı mı?

Yuvarlak hesapla, almak istediğiniz telefonu yurt dışından sipariş ettiğinizi düşünelim. Türkiye’deki satış fiyatından 2.00O TL daha ucuza geliyorsa, toplam maliyet değişmeyeceği için karınız olmayacaktır. Kazançlı bir alışveriş gerçekleştirebilmeniz için en azından bu farkın 2.000 lirayı aşması mantıklı gerekmektedir.

IMEI süresi biterse ne olur?

BTK sisteminde IMEI numarası olmayan bir telefon, 120 gün içerisinde sistem tarafından devre dışı edilir. Bu da gerekirse iPhone X’iniz olsun arama dahi yapamayacağınız anlamına geliyor.

Pasaport kaydı yapılan telefon kapanır mı?

Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Kaçak telefona IMEI atılmazsa ne olur?

Eğer aldığınız telefon imei kayıtlı değilse, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından telefonunuzun belirli süre içerisinde kapanacağına dair SMS geliyor. Gelen SMS’ten sonra herhangi bir işlem yapılmazsa telefonunuz otomatik olarak kullanıma kapatılıyor.

You might be interested:  Devlet Öğrenci Kredisi Ne Kadar?

IMEI kaydı kaç yıl geçerli?

burada güzel olan şey şu, 3 takvim yılının geçerli olması. yani sim kart aktivasyonundan itibaren 36 ay sonrası değil, aynı yılı da dahil ederek +2 yıl ekleyip takip eden yılın 1 ocağından itibaren bu kısıtlama kalkıyor.

Yurtdışı telefon alırsak ne olur?

Buna göre IMEI kayıt harcı tutarı 726.2 TL’ye karşılık gelen yüzde 36.2 oranında artırılarak 2732 TL’ye çıkacak. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlardan alınan IMEI kayıt harcı tutarı 2021 yılında 2006 TL iken, 2020’de 1838 TL, 2019’da 1500 TL, 2018’de 500 TL ve 2017’de ise 149 TL seviyesindeydi.

IMEI kayıt süresi ne kadar?

IMEI İşlemleri

Cihaz yurt dışından Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra, en geç 120 gün içerisinde kayıt işlemini yaptırmanız gerekir. 120 gün geçtikten sonra yapacağınız başvurular kabul edilmemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.