Yurt Dışından Nasıl Araba Alınır?

Yurt Dışından Nasıl Araç Alınır?

  1. Aracın Türkiye’ye getirtilebilmesi için öncelikli olarak yabancı olan bir ülkeden faturalı bir biçimde satın alma işleminin yapılmış olması gerekir.
  2. Türkiye’ye getirilmiş olan otomobil mutlaka, gümrüğe sokulmalıdır.
  3. Gümrükten araba alınması için KDV ve ÖTV gibi ödemeler yapılmalı.

TC vatandaşı yurt dışından araç alabilir mi?

Cevap: Çift uyruklu Türk vatandaşları ile Mavi Kart sahibi kişiler hariç olmak üzere, Türkiye’de geçici olarak oturma iznini haiz yurtdışından emekli yabancılar Türkiye’de trafiğe tescil edilmek üzere yabancı plakalı taşıtlarını getirebilirler.

Yurtdışından araba getirirken ne kadar vergi verilir?

Aracı gümrükten teslim alabilmek için, ÖTV ve KDV gibi vergilerin ödemesinin yapılması gerekir. ÖTV, aracın vergi haricindeki fiyatı üzerinden belirlenir. KDV ise, aracın bütün ücret hesaplamalarının yapılması sonrasında ortaya çıkan fiyat üzerinden hesaplanır ve bu oran bütün ücretin %18’idir.

Yurtdışından Türkiye’ye araba nasıl getirilir?

Ülkemizde yurt dışından araç getirmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Yurt dışında ikamet eden bir kişi pasaporta işlemek şartı ile istediği kadar yabancı plakalı araçları Türkiye’ye getirebilir. Bunun için de her araca maksimum 24 ay süre verilir.

You might be interested:  Halk Eğitim Merkezlerinde Öğretmen Nasıl Olunur?

Çifte vatandaş araba alabilir mi?

Çifte vatandaşlar, vatandaş olduğu yabancı ülkeden araç ithal edebilir mi? Hayır, çifte vatandaşın ithalat hakkı yoktur.

Türk vatandaşı Almanya’da araba alabilir mi?

Hayır. Örneğin Alman, Fransız ya da Yunan vatandaşı da araç getirebilir.

Yabancı plakalı araç alıp Türk plakaya nasıl çevrilir?

(aracın özelliklerinin bulunduğu belge) evraklarınız (ruhsat fatura sigorta vs) yeminli tercümandan türkçeye çevriliyor ve notere gidip noterlik masrafı ödendikten sonra yeni plakanız ve ruhsatınız çıkartılıyor.

Kimler yurt dışından vergisiz araç getirebilir?

Ø Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle yerleşim yerlerini yabancı bir ülkeden Türkiye’ye kesin olarak nakleden kişiler,Türkiye’ye araç getirebilirler. Bu kişilerin getirdiği araçlardan gümrük vergisi alınmaz. Sadece KDV ve ÖTV alınır. Bu vergiler aracın Türkiye’ye ithalatı sırasında ödenir.

Araba için gümrük vergisi ne kadar?

Cevap: Aracın motor hacmine göre değişen oranda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve aracın CIF Değeri (Navlun ve sigorta bedeli dahil kıymeti) ve ÖTV Toplamının % 18’i oranında Katma Değer Vergisi (KDV) aracın serbest dolaşıma girişi sırasında gümrük idarelerince tahsil edilir.

Bir aracın gümrük vergisi ne kadar?

Şöyle ki araç ithalatında tahsil edilen %10 gümrük vergisi, %0,4 TRT Bandrolü, %18 KDV tutarları da alınacak ÖTV matrahının içinde yer alıyor ve bu vergi tutarları için de bir anlamda ÖTV ödeniyor.

Yabancı plakalı araç kullanmanın cezası ne kadar?

Bu madde de bulunan düzenlemeye göre usulsüzlük cezasının 8 katı uygulanmaktadır. Bu da 2022 yılı usulsüzlük cezası 235 TL olduğuna göre bunun 8 katı 1880 TL’dir. Yani verilecek en az idari para cezası 1880 TL olup buna aracın gümrük vergisinin ¼ oranında ceza miktarı uygulanabilmektedir.

Yurt dışında şirketi olan araç getirebilir mi?

Bu düzenlemeyle yurt dışındaki vatandaşlarımızın önemli bir talebine cevap verilmiş oldu. Böylece, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın şirket adına kayıtlı araçları 90 gün boyunca Türkiye’de kalabilecek.

You might be interested:  Öğrenci Pasaportu Hangi Ülkelerde Geçerli?

Çifte vatandaş nasıl araç getirir?

Çifte vatandaşlık sahibi kişiler ve diğer şartları karşılayan kişiler yalnızca 1 adet yabancı plakalı araç getirebilir. Türk ve yabancı pasaportlarla yapılan giriş ve çıkışlar bir bütün olarak kabul edilir ve 24 ay dolduğunda araç yurt dışına çıkmak mecburiyetindedir.

185 gün kuralı kalktı mı?

Yabancı plakalı araçlarını Türkiye’de kullanmak isteyenlere uygulanan 185 gün şartı, resmen kaldırıldı. AVRUPA’da yaşayan ve özel otomobiliyle Türkiye’ye gidenlerden, hem aracın hem kişinin 185 gün yurtdışında kalmış olması şartı aranıyordu.

Çifte Vatandaş vergisiz araç alabilir mi?

Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) gereğince çifte vatandaşların yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında araç getirme hakkı bulunmamaktadır.

Türk vatandaşı Bulgaristandan araba alabilir mi?

Yurtdışında yerleşik olmak yeterlidir. Yani son 12 ay içinde 185 günden az olmamak koşulu ile Bulgaristan’da yaşayanlar araç getirebilir. Geçici ithalat hükümleri çerçevesinde turistik kolaylıklar kapsamında kişisel kullanıma mahsus sadece bir adet yabancı plakalı araç Türkiye’ye getirilebilir.

MA plakalı aracı sahibinden başkası kullanabilir mi?

MİSAFİR ARAÇLARDAN KİMLER YARARLANABİLİR? Yukarıda belirttiğimiz özelliklerdeki kişiler, Türkiye’de oldukları süre içinde ve şartlarında değişme olmamak kaydıyla MA MZ plakası olan taşıtları sadece aileleri ve kendileri kullanabilir. Araçların farklı bir kişi tarafından kullanılması yasaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.