Yurt Dışından Nasıl Telefon Alınır?

Telefonunuzun IMEI numarasını *#06# numarasını arayarak öğrenin. Kaydı yalnızca kendi adınıza yapabilirsiniz. Bu ayrıntıların temin edilmesi ile E-devlet üzerinden linke tıklayarak telefon kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Yurtdışından telefon getirme sürecini bu 3 adımda online olarak tamamlamak zorunda değilsiniz.
Yurt dışından telefon getirmek istediğimizde ödememiz gereken harç tutarı olan IMEI kayıt ücreti, yaklaşık 2 bin TL. 2019’da 618 TL’den 1500 TL’ye ve 2021’de ise 2000 TL’ye çıkmıştı. Bunun yanı sıra 2022 IMEI ücretinin 2 bin 772 liraya çıkarılması bekleniyor.

Yurt dışından kargo ile telefon gelir mi?

Cevap: Hayır, posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muaf olarak veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Yurt dışından telefon getirdim ne yapmalıyım?

Yabancıların veya yurt dışında yaşayanların telefon kaydı

YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) kayıt yapabiliyor.

Yurt dışından gelen telefonu açtırmak kaç para?

Buna göre 2022 yılında yurt dışından getirilen telefonu Türkiye’de kullanabilmek için yapılması zorunlu olan IMEI kaydının ücreti netleşti. 2022 yılı başından itibaren yeni aboneliklerde 86 TL yerine 117 TL maktu ÖİV alınacak. IMEI kayıt harcı ise 2006 TL’den 2732 TL’ye çıkarılacak.

You might be interested:  Iyep Öğrenci Nasıl Belirlenir?

Yurtdışı telefon nereden alınır?

Aliexpress.com cep telefonu kategorisi, sayısız marka ve modeli en ucuz fiyat seçeneğiyle kullanıcılara satın alma imkanı sunmaktadır. Kullanıcıları adeta cezbeden fiyatlarıyla keyifli bir alışveriş imkanı sunmakta olan site, Türk vatandaşlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Cep telefonu gümrükten geçer mi?

Karar eki Ek-9 listede belirtildiği gibi, yabancı misyon mensupları hariç, her bir yolcunun iki takvim yılında bir adet ile sınırlı olmak üzere, telefonun kıymetine bakılmaksızın cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olarak yurda getirmeleri mümkün bulunmaktadır.

Yurtdışından Türkiyeye telefon gönderilir mi?

Yani yurt dışına ziyaret veya seyahat amaçlı gidilse dahi, akıllı telefon satın alarak Türkiye’ye getirilebilir. Ancak bunun sayı olarak belli bir kısıtlaması bulunmaktadır. Bu kısıtlama dahilinde telefonlar getirilebilir ve kullanılır.

Telefon açtırma nasıl yapılır?

T.C. kimlik numarası ve yabancı kimlik numarası bulunan, e-Devlet şifresi alabilen kişilerin tek kayıt mercii olan e-Devlet kapısı https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Amerikadan gelen telefon Türkiye’de çalışır mı?

Yolcu yurtdışından gelirken beraberinde telefon getirip Türkiye’de kayıt yaptırıp kullanabiliyor. Posta veya kargo ile yurtdışından telefon almak veya internet siteleriyle yurtdışından telefon getirmek yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Yolcu beraberi kaydedilen cihaz ne anlama gelir?

gümrük girişinde kaydı yapılan cihazdır.

Kaçak telefona IMEI atma kaç TL?

Yurt dışından gelen telefonlar için IMEI harcı için bir zam daha geliyor. 2019 yılında 618 TL’den 1500 TL’ye çıkarılan daha 2021 yılında 2000 TL olan IMEI harcı gelecek yıl 2 bin 772 liraya çıkacak. Telefonların yurtdışından kaçak olarak gelip gelmediği ya da çalıntı olup olmadığı IMEI numarası sayesinde öğreniliyor.

You might be interested:  2021 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

IMEI kaydı ne kadar 2021?

2021’den 2022’ye IMEI kayıt ücretindeki değişim

Geçtiğimiz yıla ise nispeten az zamlanarak başlayan IMEI kayıt ücreti, 2021 yılında 2 bin 6 TL oldu. 2021 yılında 2022 yılına geçtiğimiz bugünlerde ise IMEI kayıt ücretinin 726 TL zamlandığı duyuruldu. 2022 yılı için IMEI kayıt ücreti 2 bin 732 TL oldu.

Yurt dışından gelen telefon kaç ay açık kalır?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

Yurtdışından kaç telefon getirilebilir 2022?

Maddesi Hk. ile artık kişi yurtdışından Türkiye’ye 2 adet telefonu yasal olarak getiremeyecek. Birden fazla getirilen telefonların gümrük memurları tarafından belirlenmesi durumunda, kişi bu ürün için normal verginin iki katı ödemek zorunda.

Yurt dışı telefon kullanmak suç mu?

IMEI atmak ve telefonların seri numaralarını değiştirmek kaçak telefon satmak gibi yasalara aykırıdır. Yasalara aykırı olmasına rağmen hemen hemen her telefoncu IMEI atmaktadır. Kaçak cihazların ya da yurt dışından gelen cihazların her bir sim kart yuvası için 4 aylık yasal kullanım süresi mevcuttur.

Gümrük malı telefon alınır mı?

‘Ürünlerimizin uygunluğunun sebebi tamamen unutulan, gümrükte takılan ürünler olması ve bu ürünlerin vergisi olmadığından uygundur. Ortada parası ile alınmış bir ürün yok. Devletin el koyduğu ürünler. Belirli süre bekletildikten sonra devlet bu eşyalara el koyuyor ve kaydı olmayan cihazları kaydediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.