Yurt Içi Yurt Dışı Nasıl Yazılır?

Yurt İçi TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Kelimelerin doğru yazılışları TDK sözlüklerinde bulunmaktadır. TDK’ya göre ise yurt içi kelimesinin doğru yazılışı ”yurt içi” şeklinde olmalıdır.
8. Dış, iç, sıra sözleriyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: ahlak dışı, çağ dışı, din dışı, kanun dışı, olağan dışı, yasa dışı; ceviz içi, hafta içi, yurt içi; aklı sıra, ardı sıra, peşi sıra, yanı sıra vb.

Yurt dışı TDK nasıl yazılır?

Yurt dışı TDK açıklaması ile ayrı yazılan bir sözcüktür. ‘Yurtdışı’ şeklinde olan birleşik yazım yanlış olup ‘yurt dışı’ şeklinde her iki sözcüğün de ayrı bir şekilde yazılan versiyonu kelimenin doğru yazımıdır.

Yurtiçi ve yurtdışı nasıl yazilir?

Yurt dışı kelimesi ve yurt içi kelimesi ayrı yazılarak kullanılması gereken kelimelerdir. Yurt dışı kelimesinde yurdun dış bölgesi belirtilmesi de ayrı yazımı olmasını desteklemektedir.

Kara yolu nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Karayolu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Kara yolu şeklinde olmalıdır.

Gün batımı nasıl yazılır Türk Dil Kurumu?

Bu kelime genellikle Günbatımı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Gün batımı şeklinde olmalıdır.

Yurt dışı ayrı mı?

YURTDIŞI MI YURT DIŞI MI? TDK sitesinde sözlükten arama yaptığımızda yurt dışı kelimesinin ayrı yazıldığını görüyoruz. Sıfat olan yurt sınırları dışında olan, isim olan yurt sınırları dışındaki her yer anlamına gelmektedir.

You might be interested:  Öğrenci Evi 2. Sezon Ne Zaman Çıkacak?

Şehir dışı yurt dışı nasıl yazılır?

Kelimenin doğru yazımı ‘yurt dışı’ olmaktadır.

Hava yolu nasıl yazılır?

Havayolu kelimesinin yanlış yazımında genellikle hava yolu şeklinde hata yapılmaktadır. Hava yolu kelimesinin en doğru şekilde yazımı ”havayolu” olarak karşımıza çıkıyor.

Yurt dışı ne demek?

Yurt Dışı Nedir? Yurt dışı ifadesi Türk Dil Kurumu genel sözlüğünde ülke sınırı dışında kalan her yer olarak tanımlanmaktadır.

Karayolu TDK ne demek?

Karayolu, TDK sözlük anlamı olarak kentleri ya da kasabaları birbirine kara yolu ile bağlayan, üzerinden kara taşıtlarının geçtiği bir ana yoldur.

Demir yolu nasıl yazılır TDK?

TDK sitesinde sözlükten arama yapıldığında kelimenin, demir yolu şeklinde yazıldığı ortaya çıkıyor. Sıklıkla kullanılan ‘demiryolu’ yazımı ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ‘demir yolu’dur.

Otoyol TDK nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu’na göre Otoyol kelimesinin anlamı:

Hızlı bir trafik akımı sağlamak amacıyla yapılan, çok şeritli, çift yönlü, geniş yol, otoban.

Gün batımı bitişik mi yazılır ayrı mı?

‘Gün batımı’ kelimesinin doğru kullanımı ‘yeşil’ renkte olduğu gibi ayrı yazılmalıdır. Bitişik ise yanlış olarak kullanılmış olur.

Gün doğumu nasıl yazılır TDK?

“Gün doğumu mu?” yoksa “Gündoğumu mu?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Gündoğumu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Gün doğumu şeklinde olmalıdır.

Anakaya nasıl yazılır?

Dış etmenlerle yerinden oy natılmamış, kendi yapısına göre ye rinde kalmış olan kayalar, taşlar, tabakalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.